Yatırım yapmaya başla!

Güney Afrika’da İşsizlik 3Ç20’de %30,8’e Ulaşarak Rekor Kırdı

Güney Afrika’nın işsizlik oranı üçüncü çeyrekte yüzde 30,8’e yükselerek rekor kırdı. Detaylar aşağıda;
Güney Afrika’da İşsizlik 3Ç20’de %30,8’e Ulaşarak Rekor Kırdı

Yılın ikinci çeyreğinde %51’lik rekor küçülme yaşayan Güney Afrika ekonomisi için zorluklar sürüyor. Güney Afrika Merkez Bankası ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 45,2 büyüyebileceğini söylese de açıklanan işsizlik rakamları toparlanma beklentilerine gölge düşürdü.

Ülkenin istatistik ofisinden yapılan açıklamaya göre Güney Afrika’nın işsizlik oranı bir önceki dönemdeki yüzde 23,3’ten yüzde 30,8’e yükseldi.

Rakam yüzde 33,4’lük piyasa beklentilerinin altında kalsa da bu 2008’de kayıtların başlangıcından bu yana en yüksek işsizlik oranı oldu. Nedeni ise kilitleme kısıtlamalarının hafifletilmesiyle birlikte iş arayan daha fazla kişinin olmasıydı.

3Ç20’de işgücü piyasasında önemli hareketler yaşandığı belirtilirken 2020’nin ikinci ile üçüncü çeyreği arasında çok sayıda kişi “ekonomik olarak aktif olmayan diğer” kategorisinden “istihdam” ve “işsiz” statüsüne geçti.

Hareket orantılı olarak istihdam edilenlerden çok işsizlere yönelikken bu işsizlik oranında 7,5 puanlık önemli bir artışla sonuçlandı.
Güney Afrika’da İşsizlik 3Ç20
Kaynak: Stats Sa

“Bu, 2008’de Üç Aylık İşgücü Anketi’nin (QLFS) başlamasından bu yana kaydedilen en yüksek işsizlik oranıdır.” denilen açıklamada istihdam edilen kişi sayısının 2020’nin üçüncü çeyreğinde 543 bin artarak 14,7 milyona yükseldiği bildirildi. 2020 yılının 2. çeyreğine göre işsiz sayısı ise 2,2 milyon artarak 6,5 milyona yükseldi.

Bu, işgücündeki insan sayısında 2,8 milyon artışa neden oldu. İş arayanların sayısındaki artışa rağmen (%9,1 artış), cesaretin kırılması dışındaki nedenlerle ekonomik olarak aktif olmayanların sayısı iki çeyrek arasında 2,9 milyon azaldı. Bu da ekonomik olarak aktif olmayan nüfusta net 2,6 milyon düşüşle sonuçlandı.

Toplam istihdam yalnızca kamu hizmetleri (eksi 23 bin) ve ulaşımda (eksi 7 bin) azalırken, en çok ticaret (62 bin), finans (200 bin), toplum ve sosyal hizmetler (137 bin) ve özel hanehalklarında (116 bin) artış oldu. İş aramayı bırakanlar da dahil olmak üzere genişletilmiş işsizlik tanımı, önceki dönemdeki yüzde 42’den yüzde 43,1’e yükseldi.

Ulusal kilitlenmenin getirdiği değişiklikleri yakalamak için ikinci çeyrek anketine dahil edilen ek sorular üçüncü çeyreğe de dahil edildi. Yüzde 17’nin evden çalıştığını belirttiği 2020’nin ikinci çeyreğine kıyasla bu oran 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 10,9’a geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum