Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Güney Afrika Ekonomisi Güçlü 3Ç20 Büyümesiyle Resesyondan Çıktı

Güney Afrika ekonomisi, 2020'nin üçüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 66,1 büyüyerek yüzde 52,6’lık beklentileri kolaylıkla aştı.
Güney Afrika Ekonomisi Güçlü 3Ç20 Büyümesiyle Resesyondan Çıktı

Güney Afrika ekonomisi, önceki dönemde aşağı yönlü revize edilmiş %1,8’lik bir daralmanın ardından 2020’nin Haziran ayına kadar üç ayda çeyreklik bazda %51 oranında küçülmüştü. Bu ülkedeki resesyonu dördüncü çeyreklik döneme genişletirken uzmanlar düşüşün gerçeği yansıtmadığını öne sürmüştü.

Güney Afrika Merkez Bankası’ndan Eylül ayında yapılan açıklamada ise ikinci çeyrekteki daralmasıyla tartışma yaratan ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 45,2 büyüyebileceği belirtilmişti.

Bugün yapılan resmi açıklama ise büyüme oranının yüzde 45,2’lik merkez bankası beklentisinin çok üzerine çıktığını gösterdi. Buna göre Güney Afrika ekonomisi 2020’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 66,1 büyüyerek Nisan-Haziran dönemindeki yüzde 51,7’lik rekor düşüşten toparlandı.

Yüzde 66,1’lik güçlü üçüncü çeyrek sıçraması, yüzde 52,6 yönündeki piyasa beklentilerinin kolaylıkla aştı.
Güney Afrika Ekonomi 3Ç20
Kaynak: Statistics South Africa

Bu, COVID-19 kilitleme kısıtlamalarının hafifletilmesinin ardından imalat, ticaret ve madenciliğin büyümenin ana itici güçleri olmasıyla en az 1993’ten beri görülen en güçlü genişleme hızı oldu. Başı çeken imalat, ticaret ve madenciliğin yanı sıra tüm endüstriler ikinci çeyreğe kıyasla ekonomik aktivitede artış kaydetti. İşletmeler hem ihracat hem de hane halkı harcamalarındaki artışla desteklendi.

Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) üçüncü çeyrekte tahmini %13,5 büyüyerek yıllıklandırılmış büyüme oranını % 66,1’e çıkardı. Yapılan resmi açıklamada üçüncü çeyrekte ekonomik aktivitedeki artış etkileyici görünebilecek olsa da bunun ikinci çeyrekte kaydedilen çok düşük bazdan çıktığı belirtildi.

Güney Afrika endüstrilerinin, pandemiden önce görülen üretim seviyelerine ulaşmadan önce daha kat etmesi gereken uzun bir yolu olduğu ve ekonominin 2019’un sonundan %5,8 daha küçük olduğu vurgulandı.
Güney Afrika GSYİH Ölçümleri
Kaynak: Statistics South Africa

İmalat sanayi yıllık bazda yüzde 210,2 artarken bu çoğunlukla temel metal ürünler, petrol, taşıtlar ve yiyecek ve içecek üretimindeki artışlardan kaynaklandı. Bu toparlanmaya rağmen hanehalkı harcamaları 2019’un üçüncü çeyreğine kıyasla %4,8 gerilemeyle (yıllıklandırılmamış) düşük kaldı. Restoranlara ve otellere yapılan harcamalardaki artış çok parlak görünebilecek olsa da yine de geçen yılın aynı dönemine göre yarısıydı.

İhracat, 2020’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 201,4 oranında artarken bunun nedeni büyük ölçüde taşıtlar ve ulaşım ekipmanı, değerli metaller ve taşlar, makine ve ekipman ve mineral ürünler ticaretindeki artış oldu. Aynı dönemde ithalat ise yıllıklandırılmış olarak yüzde 1,6 oranında geriledi.

İlginç bir şekilde, pandeminin başlangıcından bu yana ithalattaki düşüş, ekonomide daha düşük mal arzına neden oldu. Bu, birçok işletmeyi kilit kısıtlamalar hafifledikçe mal talebindeki artışı karşılamak için stoklarından çekmeye zorladı. Üçüncü çeyrekte ekonomi genelinde envanterlerde 31,6 milyar rand (düzeltilmemiş, yıllıklandırılmamış) düşüş yaşandı ve bu, en azından son on yılda tek bir çeyrekteki en büyük düşüş oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum