Paylaşım

Güne Düşüşle Başlayan Doların Gözü Yellen’da


 

Kuzey Irak'ın yarattığı jeopolitik riskten etkilenen dolar kuru güne düşüşle başladı. 3,53 seviyesinden işlem gören dolarda bugün Janet Yellen açıklamaları etkili olacak.

Piyasalar dün Kuzey Irak’ta bağımsızlık için yapılan referandumu takip ediyordu. Birçok ülke bu referanduma karşı gelirken, Türkiye de çıkacak sonuçları yok hükmünde sayacağını belirtti. Irak Başbakanı Haydar El-İbadi yaptığı açıklamada; Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılan referandumun büyük risk olduğunu söyledi. Bu sabah gelen habere göre de Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Irak’ta bulunan Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine hava harekatı düzenlendiği bildirildi.

Dün Kuzey Irak’taki referandumun etkisiyle 3,55’e kadar tırmanan Dolar/TL güne düşüşle başladı.

Artan jeopolitik risklerin etkisiyle kur dün gün içerisinde 3,50’den 3,55 seviyesine kadar çıktı. Türk lirası ise dün gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para oldu. Kuzey Irak sorunu kur üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Güne 3,53 seviyesinden başlayan dolar için HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy; yabancı yatırımcıların zararını önlemek için lira pozisyonlarının bir kısmını kapatmasıyla birlikte kurun 3,54 seviyesinin üzerinde hareket edeceğini belirtti.

Dolar bu akşam ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’in para politikasına dair konuşmalarıyla şekillenecek.

Başkan Yellen Türkiye saati ile 19:45’te para politikasına dair çok önemli mesajlar verecek. Bunun yanında piyasalar hafta boyunca FED yetkililerinin yaptığı konuşmaları takip ediyor olacak. New York FED Başkanı William Dudley, dün yaptığı açıklamada ekonomideki toparlanmanın ücret artışlarını destekleyeceğini ve enflasyonda hedefe ulaşılabileceğini belirtti.

Dolar, Kuzey Kore endişesinin yeniden artmasıyla birlikte G-10 paralarının çoğu karşısında değer kaybetti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı açıklamaların alenen savaş ilanı olduğunu belirtti. Dolar yen karşısında 111.61’e geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi 10 yıl Hazine tahvili faizlerinin güvenli varlıklara olan talebin artmasıyla dünkü seviyesinden %0,1 oranında daha düşüş yaşadı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın