Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GSS Borcu Olanlar 2020 Sonuna Kadar Hastanelerden Yararlanabilecek

GSS prim borcu olanların devlet ve üniversite hastanelerinden yararlanma imkanları bu yılın sonuna kadar uzatıldı.
GSS Borcu Olanlar 2020 Sonuna Kadar Hastanelerden Yararlanabilecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde haberlerde ve sosyal medyada sıklıkla duyduğumuz GSS yani genel sağlık sigortası hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan sevindirici bir haber geldi. Yeni yılın başlamasıyla birlikte GSS ve Bağ-Kur prim borcu olanlar hastaneye gittiklerinde sağlık hizmeti alamamaya başladı.

Hastalara daha yüksek bir ücret seçeneği sunulması, birçok kişinin mağdur olmasına ve hastane kapılarından geri dönmesine sebep oldu. Bakan Selçuk prim borcu olanların 2020 yılı sonuna kadar hastanelerden sağlık hizmeti almaya devam edebileceklerini duyurdu.

2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararında yapılan değişiklik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SelçukSöz konusu düzenleme kapsamında GSS’de prim borcu olanlar devlet ve üniversitelerin hastanelerinden indirimli veya ücretsiz bir şekilde yararlanmaya devam edecek. Cumhurbaşkanı kararıyla duyurulan değişiklik ile borcu olan kişilere bu yıl sonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerinin müjdesi verildi.

Söz konusu sistemin 1 Ocak 2012 yılında yürürlüğe girdiğini anımsatan Selçuk, prim borcunun azalmasının GSS’nin ne kadar işler durumda olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti. Ancak prim borcunu ödeyen kişisi sayısının yanında, GSS talebinde bulunanların sayısının da arttığına dikkat çekti.

GSS hakkında bilgi veren Bakan Selçuk, sigortalı olanlar ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler hariç, herhangi bir şekilde sağlık hizmeti alamayanlara 88,29 lira prim ödemeleri şartıyla sağlık hizmeti verildiğini açıkladı. Bu miktarı ödeyemeyecek olanlara ise gelir testi yapıldıktan sonra devlet tarafından ücretsiz sağlık hizmeti verildiğini söyledi.

Peki, genel sağlık sigortası nedir? Kimler, nasıl faydalanabilir?

GSS Hakkında BilgiGSS çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvencesi olmayan Türk vatandaşlarını kapsayan bir uygulama. Hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumuyla ilişkisi olmayan kişilerin, zorunlu olarak GSS’ye geçmesi gerekiyor. Her ay ödenecek prim miktarı kişinin gelir durumuna göre hesaplanıyor.

Uygulamadan faydalanmak isteyen kişilere öncelikle gelir testi yapılıyor. Bunun sonucunda hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin üçte birinden az ise prim ödemesine gerek kalmadan yeşil kart alarak, hastanelerden ücretsiz yararlanabiliyor. Eğer ortalama gelir net asgari ücretin üçte birinden fazlaysa prim ödemek zorundalar.

2020 yılı boyunca alınacak asgari ücretin 2324 lira olarak belirlenmesiyle birlikte GSS primleri de netleşmiş oldu. Brüt asgari ücretin (2943 lira) yüzde 3’ü üzerinden yapılan hesaplamaya göre, 2020 boyunca G1 kapsamında ödenecek GSS primi 88,29 lira olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu