Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs Uyardı: “Çin ABD’nin Teknoloji Stoklarını Hedef Alabilir”

Goldman Sachs, Çin’in tırmanan ticaret savaşında ABD’nin teknoloji stoklarını hedef alabileceği yönünde uyarıda bulundu. Detaylar haberimizde;
Goldman Sachs Uyardı: “Çin ABD’nin Teknoloji Stoklarını Hedef Alabilir”
Yorum

Trump’ın talimatıyla 5 bin Çin menşeli ürüne getirilecek olan 200 milyar dolarlık ek vergi, ticaret savaşıyla ilgili endişelerin artmasına yol açmıştı. Özellikle de Çin’in ABD’nin son tarifelerine misilleme yapmaktan başka çaremiz yok yorumunun ardından kaygılar daha da artmış, gerilimin daha ne gibi yaptırımlar doğuracağı konusunda çeşitli yorumlar yapılmıştı.

İşte tam da bu noktada Goldman Sachs’ın uyarısı dikkat çekti çünkü önde gelen yatırım bankası Pekin’in ABD merkezli teknoloji şirketlerinin tedarik zincirini hedef alabileceğini söyledi.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’ın küresel hisse senedi stratejisti Peter Oppenheimer’dan gelen uyarı piyasalarda yankı uyandırdı.

Goldman Sachs Stratejisti Çin ABD Stoklarını Hedef Alıyor Keza Peter Oppenheimer, ABD’li teknoloji firmalarının ateşleme hattında ilk sırada yer alabileceğini dile getirdi. “Hedef, ABD’de ve ötesinde gördüğümüz boğa piyasasının ana sürücüsü olan teknoloji şirketleri olabilir” diyen Oppenheimer, ayrıca Çin’in tepkisinin bir başka doğrudan etkisinin ABD mağazalarındaki ürünlerin maliyetini yükseltmek olabileceğini kaydetti.

Nitekim Goldman Sachs stratejistine göre ürünlerin maliyetinin yükselmesi, enflasyonda artışa yol açabilirdi.

Goldman Sachs Uyarısı Çin ABD Merkezli Şirketleri Hedef Alabilir Oppenheimer da konuya ilişkin görüşünü; “belki başlangıçta küçük bir miktar fakat dokuz yıldır büyüyen bir ekonominiz varken yükselen enflasyon şu anda güçlü bir ivme ile enflasyonu ve faiz oranı beklentilerini besleyebilir” sözleriyle bildirdi. Öte yandan, Oppenheimer tarifelerin küresel büyümeye doğrudan etkisinin küçük olması gerektiğini kaydetti.

Pek çok uzmanın ve iş insanının görüşüyle çelişen Oppenheimer, yine de tarifelerin güven ve yatırım kararlarını etkileyerek riskli aktif değerler üzerinde yük olabileceğini aktardı.

Oppenheimer Ticaret Savaşı Piyasaları Nasıl Etkileyecekİlaveten Goldman Sachs stratejisti, orta vadede düşük getiri beklediğini söyleyerek yatırımcılara nakit, hisse senedi ve emtialarda fazla ağırlıklı olma, hükümet tahvilleri ve diğer kredilerde ise eksik ağırlıkta olma tavsiyesi verdi. Bunun yanında ucuz görünmeye başlayan gelişen piyasa stoklarında ve para birimlerinde bazı avantajlar olabileceğini kaydetti.

Tüm bunların yanında, Goldan Sachs’ın geçtiğimiz günlerde göze çarpan bir düşüşle gündeme geldiğinden de kısaca bahsedelim. Pek çok kaynakta yer verilen haberlere göre, ABD’li yatırım devi geçen hafta Perşembe günü hisselerinin 11 gün boyunca üst üste gerilemesiyle şirketin birincil halka arzından bu yana en uzun süreli düşüşü olarak kayıtlara geçmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu