Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs Petrol Fiyatlarının Gelecek Yıl Fazla Değişmeyeceğini Tahmin Ediyor

Goldman Sachs, bugün yaptığı açıklamada 2020 yılı için petrol fiyatı öngörülerini paylaştı ve bir değişim tahmin etmediğini söyledi.
Goldman Sachs Petrol Fiyatlarının Gelecek Yıl Fazla Değişmeyeceğini Tahmin Ediyor

Goldman Sachs Çarşamba günü yaptığı açıklamada, uluslararası gösterge Brent petrolünün gelecek yıl yaklaşık 60 dolar seviyesinden işlem görmeye devam edebileceğini söyledi.

ABD’li yatırım bankası, Brent tipi ham petrolün son haftalarda kötüleşen büyüme beklentileri ve Ortadoğu gerilimleri arasında sıkışıp kaldığını belirtti. Ancak enerji piyasalarında belirgin bir kayıtsızlığa rağmen bankanın temellerin iyileştirilmesinin önümüzdeki aylarda daha yüksek fiyatlara yol açabileceğini öngördü.

Goldman Sachs’taki analistler, ABD’deki üreticinin riskten korunma önlemleri ve daha yüksek olan nakliye ücretleri oranı artışı nedeniyle Brent tipi ham petrolün varil fiyatının yıl sonunda 62 dolar olacağını tahmin ediyorlar.

Banka, Salı günü yayımlanan bir başka araştırma notunda ise “Anlamlı büyüme veya artan jeopolitik gerilimler anlamlı şoklara neden oluyor, Brent petrol fiyatlarının 2020 yılında varil başına 60 dolarlık tahminin çevresinde işlem görmeye devam etmesini bekliyoruz. Devam eden OPEC kesintileri ve kaya gazı üretim faaliyetinin yavaşlaması, OPEC dışı ülkelerin artan arz ve talebini dengeleyecek,” ifadelerini kullandı.

Talep Büyüme Endişeleri

Talep Büyüme EndişeleriBrenti tipi ham petrol Çarşamba sabahı yaklaşık yüzde 0,75 oranında düşüşle 59,24 dolardan işlem görürken, Amerikan West Texas Intermediate petrolünün varil fiyatı neredeyse yüzde 1 düşüşle 53,96 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Temmuz ayında OPEC, OPEC üyesi olmayan müttefiklerin yanı sıra dokuz ay boyunca günlük üretimi 1,2 milyon varil azaltma kararını uzattı. Aralık ayının başlarında yapılacak bir toplantı öncesinde Orta Doğu’nun egemen olduğu grup, gelecek yıl zayıf talep artışı endişesiyle üretim kesintilerini derinleştirip derinleştirmeyeceğine karar verecek.

Goldman Sachs petrol talebi büyüme tahminini 2019 yılında günlük 1,25 milyon baz puan olan tahminlere göre günde 950.000 varile indirdi. Ayrıca 2020 yılındaki talep artışı tahminini de günlük 1,45 milyon varilden, günlük 1,25 milyon varile düşürdü.

Petrol talebini düşeren bir diğer kurum ise Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) olmuştu. Yıl genelinde birkaç kere aşağı yönlü revizyonlar yapan IEA, küresel petrol piyasalarının Eylül ayında Suud, petrol tesislerine yapılan saldırılardan hızla toparlandığını söylemişti. Ek olarak küresel talep yavaşladığından gelecek yıl tedarik fazlalığıyla karşılaşılabileceğini dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum