Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs Japon Yeninin Altından Avantajlı Bir Yatırım Aracı Olduğunu Söylüyor

Goldman Sachs, Japon yenini altından daha avantajlı bir yatırım aracı olarak gördüğünü açıkladı.
Goldman Sachs Japon Yeninin Altından Avantajlı Bir Yatırım Aracı Olduğunu Söylüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kazançlı bir yatırım aracı olarak görülen altın, yakın zamanda milyarder yatırımcı Ray Dalio’nun merkez bankası teşvikleriyle birlikte daha çok tercih edilebilir bir değerli metal olabileceği yönündeki açıklamalarıyla konuşulmuştu. Dalio’nun bu açıklamaları altın alımını tavsiye ederken, pek çok banka ve kurum altın tahminlerinde yükselişe yönelmişti.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, 2019 yılının ikinci çeyreğinde elde ettiği hisse başına 5,81 dolarlık kazancıyla beklentilerin üzerinde bir başarı yakalamıştı. Bugün ise bankanın stratejistlerinden gelen bir not dikkat çekti.

Goldman Sachs Inc.’e göre Japon yeni yatırımcılar için altından daha avantajlı ve daha ucuz bir yatırım aracı konumunda bulunuyor.

Japon Yeni Yatırımcılar için Altından Daha AvantajlıBanka stratejistleri tarafından yayımlanan nottaki bu iddia, şok riskinden korunmak isteyen yatırımcıların altından daha avantajlı bir hedge sunan yene yönelimini artıracak gibi görünüyor. Alessio Rizzi gibi isimlerin de aralarında yer aldığı Goldman stratejistleri, altın hakkında bazı değerlendirmeler yaptı.

Altın fiyatlarındaki yükselişin değerli metale dayanan yukarı yönlü opsiyonları yen türünden denklerine oranla daha pahalı hale getirdiği notta açıkça ifade edildi. Ayrıca altındaki fiyat değişiminin ve opsiyonlarının eskiye göre daha pahalı olduğu belirtildi. Bu kapsamda altın yerine yen almanın yatırımcılar için daha cazip olacağı savunuldu.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın miktarı son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Altın Destekli ETF Son 6 Yılın En Yüksek Seviyesine UlaşmıştıKüresel büyüme endişeleri, jeopolitik riskler ve çoğu ülkenin merkez bankalarının yeniden parasal teşviğe yönelmesi altının bu yükselişinde önemli rol oynamıştı.

Spot piyasada işlem gören altın, 2019 yılında %11 değer artışı yaşadı. Buna karşın Japon yeni dolar karşısında %1.6 yükseliş kaydetti. Goldman Sachs stratejistlerine göre ABD’nin doları zayıflatma yönündeki müdahaleleri gerek yen gerekse altına fayda sağlayabilir.

Bu yılın ilk çeyreğindeki karı, bir önceki yılın aynı dönemine oranla %21 gerileme kaydedip buna rağmen ikinci çeyrekteki kazancıyla şaşkınlık yaratan Goldman’ın tüm bu açıklamaları yatırımcıların yönelimlerini etkileyebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu