Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs: “Dolardaki Güçsüz Görünüm Sürerken Düşüş Beklentileri Artıyor”

Goldman Sachs, dolardaki güçsüz duruşa işaret ederek zayıflama beklentilerinin giderek arttığını, fakat buna rağmen herkesin aynı görüşte olmadığını söyledi. "Dolar ayılarına" aldanmamak gerektiği konusunda uyardı.
Goldman Sachs: “Dolardaki Güçsüz Görünüm Sürerken Düşüş Beklentileri Artıyor”
Yorum

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, doların neredeyse 2018 yılının başlarından bu yana bu derece güçsüz bir duruş sergilemediği ve düşüşün bir süre daha devam edeceğini öngören stratejistlerin sayılarının her geçen gün arttığı yönünde bir görüş ortaya attı. Buna rağmen herkesin bu görüşü desteklemediğini ekledi.

Goldman Sachs Group Inc.’nin görüşleri, Euro ya da yuanın ciddi anlamda bir değer artışı yaşaması durumunda dolar kaydadeğer bir şekilde düşüş kaydedebilir. Fakat böyle bir durum şu an için söz konusu görünmüyor.

Euro ve Yuan Değer ArtışıGoldman’den bazı stratejistler, Washington ve Pekin arasındaki ticaret savaşı 2. yılına dayanırken bu durumun getirdiği olumsuzlukların Çin’in para birimi yuan üzerinde önemli bir baskı oluşturmayı sürdürdüğünü öne sürüyorlar. Üstelik bu, Avrupa’nın para birimi Euro’nun ABD’nin bölge malları ithalatına yeni vergiler getirme riskinin yarattığı zorlukların baskın olduğu bir ortamda gerçekleşiyor.

New York’tan Zach Pandl’ın da içlerinde yer aldığı birçok Goldman stratejisti, 15 Aralık tarihinde yayımlanan notta dolar ayılarını kendilerini dizginlemeleri gerektiği konusunda uyarmıştı. En az gelecek birkaç ay için tüme varım mantığı ile hareket etmenin kendilerince hiçbir anlam ifade etmediğini belirtmişlerdi.

ABD’nin Çin ile kısmi ticaret anlaşmasının birinci fazlı kapsamında Çin mallarına uyguladığı tarifelerden geri dönmesi, Goldman için tatmin edici bir adım olmadı.

Tarifelerden Geri Dönüş Yeterli OlmadıÖte yandan dolar, 2018 yılının ilk üç aylık döneminden bu yana en kötü çeyrek dönemlik performansını sergiliyor. Çünkü ABD ve Çin arasında ticaret gerginliğinin bir ateşkes ile sönmesi ve İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın seçimde galip gelmesinden güç alan yatırımcılar riskli varlıklara yöneldi. ABD’nin 10 yıl vadeli hazine bonolarının getirisi ise %1,84 seviyesine çıktı. Ayrıca son dönemde düşüşe yönelen dolardaki bu zayıflamaya rağmen kontrol tam anlamıyla ayıların eline geçmiş bulunmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu