Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs: Çin Yuanı 6 Ay İçinde Zayıflayarak 7 Bariyerini Kıracak!

Goldman Sachs, Çin yuanının önümüzdeki 6 ayda zayıflamaya devam edeceğini ve dolar karşısında önemli “7” bariyerini kıracağını öngördü. Detaylar haberimizde;
Goldman Sachs: Çin Yuanı 6 Ay İçinde Zayıflayarak 7 Bariyerini Kıracak!

Goldman Sachs, Çin yuanının gelecek 6 ayda dolara karşı 7.1 seviyesine ulaşacağını ve psikolojik açıdan önemli 7 bariyerini kıracağını öngördü. Goldman Sachs analistinin bugünkü açıklamasına göre Çin yuanının önümüzdeki 6 ay içinde daha da zayıflayacağı bildirildi.

Asya makro araştırma bölümü eş başkanı Timothy Moe, bankanın Çin’in para biriminin dolar başına 7 psikolojik engeline ulaşarak 7.1 seviyesini göreceğini düşündüğünü söyledi. Ve para birimi yıl başından bu yana yüzde 6 oranında değer kaybettiği için döviz çiftinin şu anda 6.94 civarında işlem gördüğü hatırlatıldı.

Timothy Moe, öngörünün yıl sonundan önce gerçekleşmesinin pek olası görünmediğini de sözlerine ekledi.

Goldman Sachs: Çin Yuanı Önümüzdeki 6 Ayda Zayıflayacak! Ayrıca ABD’nin 7 rakamına ve daha üzeri seviyeye dikkatle baktığını, bunu para birimi manipülasyonu iddialarına kanıt olarak kullanabileceğini dile getirdi. Tüm bunların yanında Moe, Çin’in özellikle de Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump’ın önümüzdeki ay bir araya geleceği G20 zirvesi öncesinde kendisini bu gibi suçlamalara karşı korumak isteyeceğini de vurguladı.

Bu noktada Trump’ın sık sık Çin’i para birimini zayıf tutmakla suçladığını, böylece ihracatı daha ucuz ve dolayısıyla daha rekabetçi kılabileceğini savunduğu aktarıldı.

Trump Çin'i Para Birimini Düşürmekle Suçluyor Gerçi bu suçlamalara rağmen ABD geçtiğimiz günlerde yayınladığı 6 aylık raporunda Çin’i para birimi manipülasyonu yapmakla itham edemeyeceğini açıklamış, bunun için yeterli kriter olmadığını duyurmuştu. Yine de Çin’in para biriminin düşmesine izin verdiği için uzun süredir eleştirildiği aşikardı ancak stratejistler 7 seviyesine yaklaştığından bu yana ülkenin para birimini harekete geçirmek için çalıştıkları görüşünü savunuyordu.

Öyle ki Pekin yetkilileri, para biriminin düşüşünü hızlandıracak sermaye çıkışlarını engellemeye çalışıyordu.

Pekin Para Birimini Korumaya Çalışıyor Sonuçta, görünürde Çin para birimindeki zayıflığın yalnızca ABD’yi değil Çin’i de endişelendirdiği anlatıldı. Diğer taraftan, Çin yuanının daha da düşeceğini öngören ilk kurum Goldman Sachs da değildi. Örneğin, ekonomist Andy Xie ticaret savaşının daha da yükselmesi durumunda Çin yuanının %10 daha düşebileceğini söyleyeli yalnızca birkaç hafta olmuştu.

Bağımsız ekonomist Andy Xie, ABD’nin Çin ithalatı üzerinde daha çok vergi uygulaması durumunda yuanın dolar karşısında yüzde 10 daha değer kaybedebileceğini öne sürmüş, kur dalgalanmalarının ekonomik sorunları yansıttığını, bu yüzden tarifeler yükseldiğinde kur uyarlamasının kaçınılmaz olacağını bildirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum