Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs 2020 Brent Petrol Tahminini 60 Dolardan 63’e Yükseltti

OPEC’in üretim kısıntısı kararı petrol fiyatlarını 12 haftanın en yükseğine taşırken, Goldman Sachs 2020 tahminlerini yukarı yönde revize etti.
Goldman Sachs 2020 Brent Petrol Tahminini 60 Dolardan 63’e Yükseltti
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkelerin geçen hafta Viyana’da yaptığı toplantıdan üretim kısıntısının artırılması kararı çıktı. Dünyanın en büyük petrol üreticileri, günlük petrol üretimini 500 bin varil daha azaltmada mutabakata vardı. Fiyatlar bu gelişme sonrasında yükselirken, Brent petrolün varili Cuma günü 65 dolar sınırına kadar dayandı.

Suudi Arabistan’ın kısıntının büyük bölümünü tek başına üstleneceği ve gönüllü olarak 400 bin varil daha kesinti yapacağını açıklamasıyla da yaklaşık 12 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Goldman Sachs Group Inc. ise söz konusu gelişmelerin ardından 2020 fiyat beklentilerini yukarı yönde revize etti.

Goldman Sachs analistleri Brent petrol için 2020 fiyat tahminini 60 dolardan 63’e yükseltti.

Goldman Sachs Petrol TahminiDamien Courvalin ve Jeff Currie gibi isimlerin yer aldığı kurum analistleri kısa vadeli fiziksel dengesizlikleri hedef alarak, petrol fiyatlarının 2020 yılının ilk yarısında sıkı kalmasını beklediğini açıkladı. OPEC’in daha önceki yıllarda yaptığı gibi ara ara üretim kısıntısına giderek piyasayı dengeleyeceği belirtildi.

OPEC’in 1990’lı yıllardaki stratejiyi uygulaması beklenirken, “Bu, özellikle 2020’nin ilk yarısı için, daha önce beklediğimizden daha sıkı bir stok patikasını işaret ediyor.” değerlendirmesine yer verildi.

Singapur’da Vanda Insights kurucusu Vandana Hari ise OPEC’in aldığı kararın ham petrol fiyat tabanını yükseltebileceği tahmininde bulundu. Fakat bu etkinin bir süre sonra geri planda kalacağını ve ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının yeniden ön plana çıkacağını dile getirdi.

Brent petrolün varili geçen haftayı %3,1 yükselişle tamamladı.

Petrol FiyatlarıNew York’ta işlem gören petrol vadelileri Cuma günü Haziran ayının ortasından bu yana en güçlü yükselişini gösterdi. Bu artışta OPEC’in günlük 500 bin varillik kesinti kararının yanında, Suudi Arabistan’ın da gönüllü olarak 400 bin varil kısıntıya gideceğini açıklaması etken oldu. Haftayı %3,1 değer kazancıyla tamamlayan Brent petrol bu hafta açılışta hafif dalgalı seyretti.

TSİ 11:51’de varili 64,01 dolardan işlem gören Brent petrol açılışın ardından 63,99 – 64,44 dolar arasında hareket etti. Şu dakikalarda 58,79 dolardan işlem gören ham petrol ise 58,78 – 59,19 dolar arasında seyretti. GCM Yatırım analistleri ham petrolün varili için olası düşüşlerde 57,50 – 58,00 bölgesini beklerken, yükseliş için 58 doların üstünde kalması gerektiği tahmininde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu