Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gizli Borçlular Küresel Ekonomideki Sorunlara İşaret Ediyor Olabilir

S&P Global bünyesindeki bir araştırma, gizli bir borçlu segmentinin küresel ekonomi için erken sorun belirtisi gösterdiğini ortaya koydu.
Gizli Borçlular Küresel Ekonomideki Sorunlara İşaret Ediyor Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcılar küresel ekonominin sağlığına dair ipuçları ararken, S&P Global bünyesindeki bir araştırma ve analitik birim, borçluların gizli bir segmentinin erken sorun belirtileri gösterdiğini söyledi.

Bahsedilen borçlular, S&P Global Market Intelligence’a göre S&P Global Ratings tarafından derecelendirilmeyen küçük şirketlerdir.

Derecelendirilmemiş Şirket TanımıKredi notu, bir hükümetin veya şirketin borcunu geri ödeme kabiliyetine ilişkin bir değerlendirmedir. Borçluların maliyet tasarrufu, nadiren tahvil ihracı ve yatırımcıların markaya aşinalıkları dahil olmak üzere kredi notu aramamasını tercih etmesinin birçok nedeni vardır.

Geçmişte kredi notunu seçmiş olan tanınmış firmalar arasında İtalyan lüks moda evi Prada ve Alman spor giyim markası Adidas bulunmaktadır. S&P Global Market Intelligence’da kredi çözümleri verilerinde lider ve global ürün geliştirme lideri Michelle Cheong, S&P kredi notuna sahip olmayan birçok işletmenin, ekonomik krizde ilk mağdur olma olasılığı yüksek olan küçük şirketler olduğunu söyledi.

Michelle Cheong, verdiği demeçte bahsettiği grubun ‘radar altında gizli bir grup’ olduğunu söyledi.

Radar Altında Gizli GrupÇünkü derecelendirilmemiş borçlular toplu olarak daha küçük boyutta. Toplam varlıkları son beş yıl boyunca sürekli olarak puanlarının yüzde 10’undan az olmuştur.

Cheong, “Derecelendirilmemiş varlıklar madendki kanarya gibidir. Bunlar genellikle ilk önce temerrüde başlayanlardır. Çünkü onlar daha zayıf halkalar, “dedi. Cheong, derecelendirilmemiş ihraççılar arasında kazanç tahminleri ve gelir artışı gibi göstergeleri inceleyerek olası riskleri belirledi.

Cheong, kurumsal yeniden yapılanma gibi olumsuz görünen kamuya duyuruları içeren potansiyel tehlike sinyallerini de aradı.

Potansiyel Tehlike SinyalleriS&P Global Market Intelligence Yıllık Singapur Konferansı’nda sunulacak olan analizi, sektörler ve bölgeler arasında zayıflayan derecelendirilmemiş varlıkların kar karşıya kaldığı finansal koşulları buldu. ABD ve Çin arasında süregelen ticaret savaşının ortasında küresel ekonomi yavaşlarken, ticari duyarlılıktaki daha fazla bozulma temerrütlerde ani bir artışa yol açabilir.

Cheong, endişe verici bir trendin derecelendirilmemiş kuruluşlar arasında kar marjını düşürdüğünü de söyledi. Bunun bir nedeninin ise son birkaç yıldaki ucuz kredinin mevcudiyeti nedeniyle daha az kârlı projelere aşırı yatırım yapmak olduğunu ifade etti.

Analistler, uzun süre önce küresel olarak düşük faiz oranlarının yarattığı artan borcun tehlikeleri konusunda uyardılar. Düşük faizli ortam, dünya genelindeki merkez bankalarının finansal krizden sonra ekonomiyi canlandırmak için daha kolay para politikaları benimsemesinden sonra ortaya çıktı.

IMF, Nisan ayındaki Küresel Finansal İstikrar Raporu‘nda düşük faiz oranlarının ekonomide daha yüksek riskli borçlara yol açtığını söyledi.

Küresel Finansal İstikrar RaporuUluslararası Para Fonu’na göre; bu, finansal sistemdeki ekonomik krizin etkilerini daha da kötüleştirebilecek zayıflıkları artırdı. S&P Global Market Intelligence tarafından yapılan analiz; Çin, Birleşik Krallık ve Asya Pasifik’teki teknoloji sektörünün, şirkette temerrüt oranlarında ani bir yükseliş riski altında en yüksek olduğu tespit edildi.

Çalışmaya göre; Çinli firmalar bu yıl emsalsiz bir seviyeye ulaşırken, İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni anlaşma yapmadan bırakma olasılığı şirketlerin umutlarını etkiledi. Aynı zamanda Asya Pasifik’teki teknoloji sektörü, talep ve küresel ticaret gerilimlerindeki yavaşlama nedeniyle etkilenmiştir.

Yatırımcılar özellikle dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin tarihteki en uzun ekonomik genişlemesini işaretlemesinden sonra sorun belirtileri aramaktadır.

ABD Sorun BelirtileriBir durgunluk tahmincisi olarak, Mart ayında 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi, 3 aylıkların altına düştü. Verim eğrisinde tersine çevrilen olgu, son 50 yılda her ekonomik durgunluktan önce meydana geldi.

Cheong’un S&P tarafından derecelendirilmeyen şirketleri incelemesi, çok eski tarihli değil, ancak ABD emlak sektöründeki varilin dibinde derecelendirilmemiş borçluların 2005 ve 2006 yıllarındaki borçlarını geri ödemede sorun yaşamaya başladığını söyledi. Belirttiğine göre; bu, tüm haberlerin subprime krizi ile ilgili vurulmaya başlamasından önceki yol.

Cheong, yalnızca derecelendirilmemiş kesimi izlemenin ekonomik döngüdeki kesin bir düşüşü tespit etmek için yeterli olmayacağını söyledi. Spekülatif notlu tahvillerin temerrüdüve yükseltmelere kıyasla kredi notunu düşürme sayısı gibi diğer eğilimleri araştırmanın yatırımcıların küresel ekonomik koşulların daha iyi bir resmini geliştirmesine yardımcı olabileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu