Yatırım yapmaya başla!

Gelecek Yıl Hindistan Ekonomisi için Bir Dönüm Noktası Olacak

Uzmanlar gelecek yılın Hindistan ekonomisi için bir dönüm noktası olacağını öngördü. İşte nedeni ve detayları;
Gelecek Yıl Hindistan Ekonomisi için Bir Dönüm Noktası Olacak

Narendra Modi, 2014’te Hindistan ekonomisini yeni zirvelere çıkarma ve milyonlarca genç için iş yaratma vaatleriyle iktidara geldi. Ancak Hindistan Başbakanı, son aylarda zayıflamış ülke ekonomisi nedeniyle zarar görmüş bir seçim mücadelesiyle karşı karşıya kaldı.

Sonuçta Hindistan ekonomisi 2018’in ilk yarısında önceki yıl yapılan vergi reformu nedeniyle iyileşmiş, büyüme Haziran 2018’de sona eren çeyrekte yüzde 8.2’ye yükselmişti. Yükselmeyi hala korusa da büyüme son çeyrekte keskin bir şekilde yüzde 7.1’e gerilemişti. 2018 yılın son çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla verilerinin ise Şubat 2019’da açıklanması bekleniyordu ki bu Modi’nin ikinci dönem başbakanlığına oynarken seçmenleri etkileyebilirdi.

Öte yandan seçmenler Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin iş yaratma çabalarını da dikkate alacaktı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin İş Yaratama Çabaları Her yıl yaklaşık 12 milyon Hintli işgücüne katılsa da çoğu vatandaş iş bulmakta zorlanıyordu. Hindistan resmi istihdam verilerini halka açık olarak yayınlamasa da Azim Premji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada işsizlikte artışın tüm Hindistan’da açıkça görülebildiği öne sürülmüştü.

Ülkenin para birimi Hint rupisi de 2018 yılında bir dizi rekor düşük seviye kaydetmiş, Asya’nın en kötü performans gösteren para birimleri arasında yer almıştı.

Hint Rupisi Rekor Düşük Seviyeler KaydettiYılın kapanmasına bağlı olarak hafif bir toparlanmaya rağmen 2018’de ABD doları karşısında hala yüzde 10 düşük seviyesinde seyrediyordu. Capital Economics’teki analistler de kısa süre önce yazdıkları açıklamada seçimin çevresindeki siyasi belirsizlik ve Hindistan Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili endişeler nedeniyle Hint rupisinin daha da zayıflayacağını öngörmüşlerdi.

Hindistan’ın ekonomik ufku üzerindeki en endişe verici bulut da Hindistan Merkez Bankası olarak gösteriliyordu.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Urjit PatelHindistan Merkez Bankası Başkanı Urjit Patel, bu ayın başlarında görev süresinin sona ermesinden dokuz ay önce aniden istifa etmiş, ayrılığının kişisel nedenlerden kaynaklandığını söylese de
çoğunluk istifanın Modi’nin hükümeti ile arasındaki açıklıktan kaynaklandığı görüşünü savunmuştu. Hükümetin seçim öncesi bankaya büyümeyi hızlandırması için baskı yaptığı söylenmiş ve analistler Patel’in muhtemelen bu baskıya daha fazla dayanamadığı yönünde yorum yapmıştı.

İlaveten Patel’in istifasından sonra hiç zaman kaybetmeyen Modi, eski bir hükümet finans yetkilisi olan Shaktikanta Das yeni başkan olarak atamıştı.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Urjit Patel'in istifası Piyasaları EndişelendirdiOxford Economics Hindistan ekonomisi Priyanka Kishore, atamanın Shaktikanta Das’ın hükümetle yakın ilişkileri düşünülerek yatırımcıları ve piyasaları RBI’nın bağımsızlığı konusunda endişelendireceğini dile getirmişti. Kishore ve diğer analistler 2018’de iki kez faiz artıran Hindistan Merkez Bankası’nın 2019’da kesintiye gideceğini düşünüyordu.

Gelecek yıl Hindistan ekonomisinde neler yaşanabileceği konusunda ise uzmanlar, Modi’nin teklif ettiği birçok reformu hayata geçirmediğini, vergi reformu ve paraya getirilen yasakların ise ekonomiye büyük ölçüde zarar verdiğini söyleyerek görüş bildirdi. Ekonomist Shilan Shah, Modi’nin seçimi kazandığı takdirde işletmeler için bürokratik işlemleri azaltabileceğini ve Hindistan’ı dış yatırıma açmaya çalışabileceğini söyledi. Ancak ne olursa olsun 2019’daki seçimlerin Hindistan’ın ekonomik sağlığı üzerinde büyük etkiler yaratacağını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum