Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

45. G7 Zirvesi Yarın Fransa’nın Ev Sahipliğinde Başlamaya Hazırlanıyor!

Bu yıl 45.'si düzenlenecek olan G7 Zirvesi'nin lider ülkeleri yarın Fransa'nın Biarritz kentinde toplanacak.
45. G7 Zirvesi Yarın Fransa’nın Ev Sahipliğinde Başlamaya Hazırlanıyor!
Yorum

Sanayileşmiş 7 ülkeyi buluşturacak olup bu yıl 45.’si düzenlenen G7 Zirvesi yarın başlayacak. Fransa’nın güneybatısında yer alan Biarritz kentinde yapılacak olan bu buluşma, birçok önemli ülkenin liderlerini bir araya getirecek. Bir süredir beklenen önemli zirve, yarın akşam Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un vereceği onur yemeği ile başlamış olacak.

Bu ülkeler arasında ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada bulunmakla birlikte ana tema “eşitsizlikle mücadele” olacak. Son zamanlarda problem olarak ülkelerin karşısına çıkan güvenlik, iklim değişikliği, kadına şiddet ve cinsiyet eşitliği gibi konular söz konusu zirvede masaya yatırılacak.

Zirveye katılacak lider ülkelerin Ukrayna, Suriye, İran ve Brexit meselesi gibi gündemin önemli olaylarını konuşacağı da öngörülüyor.

Lider Ülkeler Önemli Olayları KonuşacakÜç gün boyunca devam edecek olan G7’nin ikinci gününde lider ülkeler üç farklı oturuma katılım gösterecek. Bahsedilen bu oturumların başlıkları ise “Uluslararası Ekonomi/Ticaret ve uluslarası güvenlik konusunda takvim oluşturma”, “Eşitsizlikle mücadele” ve “G7’nin Afrika ile ortaklığı” olarak belirlendi.

Bu önemli zirvenin üçüncü gününde ise yine iki farklı oturum düzenlenecek olup bunların “İklim, çeşitli canlılar ve okyanuslar” ve “Dijital dönüşüm” başlıklarını taşıdığı öğrenildi. Bununla birlikte orada yer alan lider ülkelerin ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yetkilileri zirveye davet edilirken, bunlarla birlikte Güney Afrika, Burkina Faso, Mısır, Senegal, Ruanda, İspanya, Şili, Hindistan ve Avustralya gibi ülkelerden liderler de çağrıldı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı G7 Zirvesi pazartesi günü liderler tarafından düzenlenecek basın toplantılarıyla son bulacak.

Yoğun Güvenlik Önlemleri AlındıDünyanın önemli ülkelerini bir araya getirmesi ve ele alınacak konuların ciddiyeti nedeniyle büyük öneme sahip olan söz konusu zirve için sıkı güvenlik önlemleri alınacak. Başta olası terör saldırısı riskine karşın zirvenin devam ettiği süre boyunca 13 bin 200 adet polis ve jandarma orada görev yapacak. Bunun yanında 450 itfaiye eri de bulunacak.

Yine bölgede güvenliği sağlamak amacıyla liderlerin konaklayacağı şehir merkezindeki Hotel du Palais’e çıkan tüm yollar trafiğe ve aynı zamanda yaya kullanımına kapalı olacak. Otelin önünde yer alan plaja ulaşım deniz yoluyla da mümkün olmayacak. Bununla birlikte yalnızca izni olan sürücü ve yayalar şehir merkezinde gezinme hakkına sahip olacak.

Zirvenin sürdüğü üç gün boyunca bulunan tren garı ve havaalanı da güvenlik nedeniyle kapatılacak. Biarritz’de drone’lar da dahil olmak üzere herhangi bir aracın uçuşu mümkün olmayacak.

Zirve Üç Gün SürecekAyrıca alınan bu sıkı güvenlik önlemlerinin yanı sıra adli önlemlerin de alındığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre 300 kişilik gözaltı kapasitesi olan bir karakol, bunun yanında 70 avukat ve 17 savcı zirve için görev alacak.

Diğer taraftan G7’ye karşı olan bir grup insanın kent yakınlarında farklı gösteriler organize ettiği öğrenildi. Zirvenin gerçekleştiği kente 30 kilometre uzaklıktaki Hendaye’de yarın gerçekleştirilecek bu eyleme ortalama 20 bin kişinin katılım göstereceği tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra İspanya’nın Fransa sınırında yer alan İrun kentinde de benzer bir eylem bekleniyor.

Söz konusu zirve karşıtı eylemlere hükümet tarafından izin verildiği, fakat şiddet olayları yaşanması durumunda müdahale edileceği ve bundan sorumlu olanların hemen tutuklanacağı bildirildi.

Şiddet Olaylarına Müdahale EdilecekBunların yanı sıra, zirvede ele alınacak sorunsallar hakkında bazı eleştirilerde bulunan Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir önerisine destek verdiğini dün açıklamıştı. Buna göre Merkel, Amazon ormanlarında meydana gelen yangının zirvede ele alınması konusunda Macron’a katılıyor.

Ayrıca 1975 yılından bu yana devam ettirilen söz konusu toplantıların tarihte ilk kez anlaşmasız olarak sona erdirileceği geçtiğimiz günlerde öğrenilmişti. 44 yıllık tarihinde bir ilke imza atılmaya hazırlanılan zirvenin anlaşmasız olarak sona ermesi lider 7 ülkenin arasındaki ayrılıkların arttığını kanıtlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu