Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransız Ekonomik Büyümesi %1,1’e Artırılırken Borsa Yükseliyor

TÜFE ve GYSİH verileriyle gündeme gelen Fransa’da borsa yükselişe yöneldi.
Fransız Ekonomik Büyümesi %1,1’e Artırılırken Borsa Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa’da enflasyon yaklaşık 3 yılın yükseğine yaklaşırken borsa endeksi sınırlı yükseliş kaydediyor.

Fransız CAC 40 Endeksi, enflasyon verilerinin açıklandığı gün pozitif ile negatif bölge arasında dalgalandı. Dünkü kapanışı 6,687.30 puanla yapan endeks, Ağustos’un son gününe 6,692.85 puan ile başladı.

Açılıştan kısa süre sonra eksi ile artı arasında dalgalanan CAC 40, hem yerel hem de küresel gelişmelerle yönlendirildi.
Fransız Borsa Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

TSİ 10.50’de yüzde 0,14 artıda işlem gören gösterge endeks, 6,680.40 – 6,701.23 puan aralığında hareket etti.

5 günde yüzde 0,50 değer kaybederken yıl başından bu yana yüzde 20,63 değerlendi.

Yerel ekonomik veri cephesinde Fransa, Ağustos 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre yıllık enflasyon oranı Temmuz’daki yüzde 1,2’den 2021 Ağustos’unda yüzde 1,9’a yükseldi.

Rakam yüzde 1,7’lik piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Ön tahmine göre yıllık enflasyon, 2018 yılının Kasım ayından bu yana en yüksek oranı işaretledi. TÜFE’nin yanında Fransa’nın ikinci çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme oranı yukarı yönlü değiştirildi.

Fransa’nın üç aylık ekonomik büyümesi, 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 0,9’luk ön tahminden yüzde 1,1’e revize edildi. Yine de GSYİH, kriz öncesi seviyesinin yüzde 3,2 altında kaldı.

Avrupalı gösterge endekslere bakıldığında birliğin Delta varyantının artışı nedeniyle ABD’den zorunlu olmayan tüm seyahatlere ara vermesini önermesinin ardından karışık seyrettiği görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu