Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Ticaret Açığı 2020’de 65,2 Milyar Euro’ya Yükseldi

Fransa'da Covid-19 sağlık krizine bağlı olarak hem ihracat hem ithalat daralırken, ticaret açığı 7,3 milyar Euro daha geriledi.
Fransa Ticaret Açığı 2020’de 65,2 Milyar Euro’ya Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa koronavirüs pandemisinden büyük bir hasar alırken, 2020’nin dördüncü çeyreğinde %4 küçüldüğü bildirildi. Faaliyetin Aralık ayında bir miktar toparlandığı da söylenirken, bugün açıklanan ithalat-ihracat rakamları, açığın 2012’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi.

2020’de Fransa’nın ihracatı, 2019’daki %3,5’lik büyümenin ardından koronavirüs sağlık krizine bağlı olarak %15,9 azaldı.
Fransa Yıllık Ticaret Açığı - 2020
Kaynak: douane.gouv.fr

İthalat ise 2019’daki %2,2’lik büyümenin ardından 2020 yılında %13 küçüldü. Bu şekilde ticaret açığı 2019’daki 57,9 milyar Euro seviyesinden 7,3 milyar Euro daha gerileyerek 65,2 milyar Euro’ya yükseldi. Bu seviye, 2012 yılından bu yana görülen en yüksek açık olarak tanımlandı.

İmalat dengesi 22,3 milyar Euro’ya gerilerken, 20 yıldır görülen düşüş eğilimini hızlandırarak devam ettirdiği anlaşıldı. Özellikle havacılık ve otomotiv sektöründe, yurt dışındaki alımlarda görülen düşüşten daha ağır basan genel ihracat düşüşüyle karakterize olduğu açıklandı. Koruyucu maske ithalatı 5,9 milyar Euro ile önemli bir ağırlıkta gerçekleşti.

Petrol fiyatlarındaki düşüş ve küresel kısıtlayıcı önlemlere bağlı olarak faaliyetteki düşüş, enerji açığını 19 milyar Euro azaltarak, 25,7 milyar Euro’ya geriletti. Tarım fazlası ise 0,4 milyar Euro düşüşle 1,4 milyar Euro seviyesine indi. Bozulmaların tamamının üçüncü ülkelerle yapılan ticaretten kaynaklandığı da ifade edilirken, Asya ile açığın 2019’a göre 9,6 milyar Euro kötüleştiği söylendi. Bu miktarın 6,6 milyarlık kısmının Çin’le olduğu ve ABD ile fazlanın 2019’a göre 5,4 milyar düştüğü bildirildi.

Aralık 2020’de ihracatın, Haziran ayında başlayan toparlanmaya devam etme eğilimi gösterdiği söylenirken, ithalatın %91’de sabit kaldığı açıklandı.
Fransa Aylık Ticaret Açığı - Aralık 2020
Kaynak: douane.gouv.fr

Aylık bazda ihracatın 2019’daki ortalama seviyelerinin %93’üne yükseldiği belirtildi. İhracattaki bu gelişme, ithalatın istikrarı ile birleştiğinde açığı otomatik olarak 0,4 milyar Euro düşürdüğü bildirildi. İkincisi ise şu anda 3,5 milyar Euro seviyesinde bulunduğu ve bunun, enerji dengesindeki iyileşme sayesinde Haziran 2016’dan bu yana ulaşılamayan düşük bir düzeye çektiği açıklandı.

Aralık ayında enerji açığı 1,7 milyar Euro gibi tarihsel olarak düşük bir seviyede kalırken, ihracatta büyüme ve ithalattaki göreli istikrar bağlamında enerji hariç açık azalmaya devam etti. Sermaye malları ihracatında da toparlanma görüldü. Bu nedenle 2019 ortalamalarının %87’sinde kalırken, ithalat %91’de sabit kaldı.

Ara malları ve tüketim malları ticareti de aynı eğilimi izlerken, son dört ayda ihracatta bir artış, ithalatın göreceli istikrarıyla ilişkili oldu. Hareketli ortalamada, tüketim malları dengesi 6. ayda artarak tarihsel olarak yüksek bir seviyeye ulaştı. Bu dönemde, son üç ayda büyüme daha ılımlı olsa da ihracat artma eğilimi gösterdi. Aralık 2020’de Covid-19 sağlık krizinden önceki seviyelerinin biraz üzerinde bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu