Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’nın Temmuz PMI Verilerine Göre Ekonomi Toparlanıyor

Fransa'nın Temmuz PMI rakamları, özel sektör iş faaliyetinde güçlü büyümeye işaret ederek ekonominin virüs kilitlemesinin ardından toparlanma aşamasına girdiğini doğruladı.
Fransa’nın Temmuz PMI Verilerine Göre Ekonomi Toparlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün yayımlanan anket, Fransa’nın iş etkinliğinin Temmuz’da beklentilerin üzerinde yükseldiğini gösterdi. IHS Markit, Fransa’nın Flash PMI’sının Temmuz ayında özel sektörde bir iyileşme aşamasının başladığını doğruladığını belirtirken Kompozit Üretim Endeksi Haziran’daki 51,7’den 57,6’ya yükseldi.

Daha yüksek üretimin Şubat ayından bu yana yeni işteki ilk artışla desteklendiği vurgulandı. Kaldı ki Fransa’da imalat ve hizmet satın alma yöneticileri endeksi, Haziran’da da iyileşme göstermişti.

Özel sektördeki toparlanmanın iç talepteki toparlanma ile hızlandığını bildiren IHS Markit, Fransa’nın ikinci yarıda hızla toparlanacağı yönündeki iyimser yorumu destekledi.

Fransa’nın Flash Kompozit Çıktı Endeksi Temmuz’da 57,6 ile 30 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Flash Hizmet Faaliyeti Endeksi de 57,8’le 30 ayın en yükseğini gördü. İmalat Çıktı Endeksi 56,9’la 29 ayın en yükseğine ulaşırken Flash İmalat PMI 52 ile 2 ayın en düşük seviyesini kaydetti. Ülkedeki iş etkinliği Temmuz ayında 2 buçuk yılın en hızlı artışını kaydederken yeni işler beş aydır ilk kez arttı.

Bunun nedeni ise koronavirüs kilitlemesinin ardından daha fazla işletmenin açılması oldu. Çıktı büyümesindeki ivme öncelikle hizmet faaliyetindeki keskin artıştan kaynaklandı. Bu arada imalatçılar ikinci ay boyunca üretimde belirgin bir artış kaydetti ki büyüme oranı Şubat 2018’den bu yana en hızlı orana yaklaştı.

Genel faaliyetteki genişleme, Temmuz ayında verilen yeni siparişlerdeki artışla desteklenirken büyüme, Şubat ayından bu yana satışlardaki ilk artışı temsil etti.
Fransa Koronavirüs 24 Temmuz
Kaynak: Worldometers

Alt sektör düzeyinde hizmet sağlayıcılarda yeni işlerde sağlam bir genişleme olurken üreticiler yeni siparişlerde Haziran ayına göre büyük bir değişiklik görmedi. Temel veriler, talepteki iyileşmenin iç pazara odaklandığını, yeni ihracat siparişlerinin üçüncü çeyrek başında gerilemeye devam ettiğini gösterdi.

İhracattaki bir başka düşüş, şimdiye kadar 2020 boyunca gözlemlenen mevcut azalma eğilimini genişletirken bununla birlikte, azalma oranı Avrupa’da ilk kez koronavirüs ile ilgili kısıtlamaların getirilmesinden bu yana üçüncü ay boyunca en yumuşak seviyeye ulaştı.

Hem üreticiler hem de hizmet sağlayıcılar Temmuz ayında uluslararası talepte bozulma bildirdi.

Flash PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit ekonomisti Eliot Kerr, şu ifadeleri kulandı:

“Temmuz PMI rakamları, Fransız özel sektör iş faaliyetinde güçlü büyümeye işaret ederek ekonominin Covid-19 kilitlemesinin ardından toparlanma aşamasına girdiğini doğruladı. Yeni siparişler için sonuçlar, iç talebin nihayet daha fazla işletmenin yeniden açılmasıyla toparlanmaya başladığını ve tüketicilerin eski harcama alışkanlıklarından bazılarını benimsemeye başladığını gösteriyor.  İleride, talebin istikrarlı bir şekilde yeniden yapılandırılması, işletmelere daha fazla personel almaya başlama konusunda güven vermelidir ve bu da ekonominin koronavirüs öncesi üretim düzeylerine dönmesine yardımcı olacaktır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu