Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da Macron Reformu Grevleri 9. Gününde Hayatı Durma Noktasına Getirdi!

Fransa'da bir haftayı aşkın süredir devam eden protestolar, ülkede hayatı neredeyse durma noktasına getirdi. Başta başkent Paris olmak üzere diğer büyük kentlerdeki vatandaşlar zor durumda kaldı.
Fransa’da Macron Reformu Grevleri 9. Gününde Hayatı Durma Noktasına Getirdi!
Yorum

5 Aralık günü Macron yönetimi tarafından hazırlanan emeklilik reformuna karşı Fransa’da halk tarafından başlatılan genel grev, 9. gününde bölgedeki hayatı neredeyse durma noktasına getirdi. Fransa’da uzun yılların en büyük grevi olan bu ayaklanma, kamu sektörü işçilerinin emeklilik sistemine getirilen değişiklikleri kabul etmemesiyle başlamıştı.

Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından sayıları oldukça yüksek olan sektör çalışanı, Macron yönetiminin yeniliklerine tepkisini göstermek amacıyla ülke genelinde başlatılan süresiz grevdeki tansiyon bir türlü azalmadı. Greve eşlik eden protestolarda 800 bini aşkın vatandaş sokaklara dökülmüştü.

Protestolar nedeniyle başkent Paris’te ulaşım hatları çalışmaz hale geldi. Metro hatları seferleri duraklarken, çok az bölümü sefer yapan hatlarda da yoğun kullanım nedeniyle izdiham yaşandı. Ülkede çok sayıda sektör çalışanının görevinden istifa etmesiyle birlikte ülkenin büyük kentlerinde yaşayan insanlar durumdan kaynaklı mağduriyet yaşıyor.

Eylemler kapsamında Paris ve çevresindeki toplu taşımadan sorumlu RATP sistemi personellerinin greve katılması, metro ulaşımını durdurdu. Faaliyetlerine devam eden metro hatları ise yalnızca sabah ya da akşam belli saatlerde hareket ediyor.

Paris Metro HattıParis ve yakın bölgelerde yoğun bir trafik sıkışıklığı olduğu öğrenildi. Toplam 470 kilometre uzunluğuna ulaşan araç kuyrukları, ülkedeki vatandaşların bir yerden bir yere ulaşımını neredeyse imkansız kıldı. İçişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, bugün ilkokul, ortaokul ve liselerde görevli öğretmenlerin %32’si greve katıldı ve bu nedenle eğitim faaliyetleri de aksadı. Protestolara katılım oranı sendikalarda ise %92 olarak belirlendi.

Grevler nedeniyle aksaklık yaşayan sektörler arasında sağlık ve kamu hizmetleri de yer aldı. Durum böyle giderse ülkedeki toplu taşıma araçları ile şehirler arası tren seferlerinin yarın da durma noktasına geleceği öngörülüyor. Grevlerin tahmini bitiş tarihi için ise Noel ya da yılbaşı tatilleri işaret ediliyor.

Ülkenin hava ve demir yolu şirketleri, polisler, doktorlar, hemşireler, acil sağlık görevlileri, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, şoförler, nakliye görevlileri ve daha birçok üretici ile görevli greve katılan çalışanlar arasında bulunuyor.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, ülkedeki emeklilik sisteminin tek düzende işleyeceğini ve farklı sektörlere tanınan ayrıcalıkların kaldırılacağını duyurmuştu.

Fransa Başbakanı Edouard PhilippeÜlkede bir emeklinin en az alacağı maaşın 1000 Euro olacağını açıklayan Philippe, yaşta herhangi bir değişim yapılmayacağını ve 62 olarak sabit tutulacağını belirtmişti. Bununla birlikte tam maaş almak isteyen bir vatandaşın 64’ünü doldurması gerektiğini belirtmişti. Doğum yılı 1975’ten önce olanların yeni sistemden etkilenmeyeceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu