Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Ekonomisi Covid-19 Etkisiyle Bu Yıl %8 Daralabilir

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, sokağa çıkma yasağının 11 Mayıs’a kadar uzatıldığı ülkede, ekonominin %8 oranında küçüleceğini öngörüyor.
Fransa Ekonomisi Covid-19 Etkisiyle Bu Yıl %8 Daralabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyada 120 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Covid-19 salgını, Fransa’da da çok ağır bir şekilde seyrediyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nin güncel verilerine göre Fransa’da toplam vaka sayısı 137 bin 877 olarak rapor edildi.

Toplam can kaybı ise 15 bine dayandı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ülkenin son yüzyılın en büyük krizine tanıklık ettiğini söyleyerek, “Yıllar boyunca milyarlarca Euro yatırım yaptığımız Fransız amiral gemilerinin 1929’dan bu yana eşi görülmemiş bir kriz nedeniyle yok olmasına izin vermeyeceğiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bruno Le Maire, Fransa ekonomisinin bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle %8 oranında daralmasını bekliyor.

Bruno Le Maire: 900 Bin Şirket Dayanışma Fonundan Yararlandı

Bruno Le Maire: 900 Bin Şirket Dayanışma Fonundan YararlandıBFM TV’ye verdiği demeçte coronavirüs salgınının Fransa ekonomisine etkilerini değerlendiren Maliye Bakanı, 2020 yılında gayri safi yurt içi hasılanın %8 oranında küçüleceğini tahmin ediyor. Fransız hükümeti de tıpkı diğer ülkeler gibi ekonomisini canlandırmak için bir dizi destek paketi açıkladı.

Bruno Le Maire Dayanışma Fonu için ilk etapta 1 milyar Euro fon planladıklarını ancak sigortacı şirketlerinin ve diğer bazı desteklerin sayesinde bu miktarın en az 7 milyar Euro olacağını dile getirdi. Söz konusu fondan şimdiye kadar 900 bin şirketin faydalandığını söyledi.

Bu yardımlar yapılırken son 12 ay içindeki ortalama aylık ciroların göz önünde bulundurulacağını belirten Maliye Bakanı, halka yapılan yardımlardan da bahsetti. Bakan Le Maire, ikinci yardımların 2000 Euro’dan 5000’e çıkarılacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mart ayının ortasında virüsle mücadele planını açıklamıştı. Hastanelerin artırılacağını, tıp öğrencilerinin ve emekli doktorların göreve çağırılacağını söyleyen Macron, hastaların masraflarının da Ulusal Sağlık Kurumu tarafından karşılanacağını söylemişti.

Hanehalkına yardım için 300 milyon Euro’luk kaynak ayırdıklarını belirterek, elektrik, gaz ve kira ödemelerinin askıya alındığını duyurmuştu.

Fransa’da Sokağa Çıkma Yasağı 11 Mayıs’a Kadar Sürecek

Fransa’da Sokağa Çıkma Yasağı 11 Mayıs’a Kadar SürecekCoronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısının 15 bine ulaştığı Fransa’da bilanço her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Haftada en az 40 milyon maskeye ihtiyaç duydukları belirtilirken, salgını kontrol altına almak için uygulanan tedbirlerin yaklaşık bir ay daha uzatılacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sokağa çıkma yasağının 11 Mayıs’a kadar devam edeceğini, bu süre zarfında coronavirüs semptomlarını gösteren herkesin test edileceğini söyledi. Çabalarının sonuç verdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı, her geçen gün ilerleme sağladıklarının altını çizdi.

Alınan son karara göre; 11 Mayıs’tan itibaren kademeli bir şekilde anaokulları ve ilkokullar açılacak. Temmuz ortasına kadar festivaller, cafeler, oteller ve sinemalar kapalı olacak.

Birkaç haftadır insanların evlerinde durması sayesinde yeni vaka sayısındaki artış hız kezse de hastanelerin doluluk oranları hala kaygı verici düzeyde. Bütçe Bakanı Gerald Darmanin ise Macron’un sokağa çıkmaya yasağının uzatılması açıklamasının ardından değerlendirmede bulundu.

Darmanin, Fransa bütçe açığının bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın %9’una ulaşarak rekor kıracağını öngörüyor. Bu oranın geçen hafta %7,6’ları bulacağına dair verileri işaret ettiğini, ancak kısıtlamaların uzatılmasıyla daha da artacağını tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu