Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Fransa Şiddetli Protestoların Ardından Akaryakıt Zammını Askıya Alacak!

Fransa’da günlerdir devam eden ve tüm dünyayı etkisi altına alan protestolarda yeni gelişme yaşandı. Kaynaklarda hükümetin geri adım atacağı yazıldı…

Fransa’da günlerdir devam eden akaryakıt protestolarındaki yeni gelişmeye göre hükümetin geri adım atacağı söylendi. Fransız basınına konuşan kaynaklar, Fransa Başbakanı Edouard Philippe’nin akaryakıt vergisi zammının askıya açıklayacağını söyledi.

Sonuçta; ülke genelinde sarı yelekliler adıyla örgütlenen eylemcilerin akaryakıta ek vergi koyulmasını engellemek için başlattıkları protestolar, dalga dalga yayılarak tüm dünyada ses getirmişti. Akaryakıt vergisi zammıyla başlayan gösterilerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ve hükümete karşı protestolara dönüştüğü eylemlerde halk, Macron’dan ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyordu.

Ayrıca 17 Kasım’dan bu yana devam eden gösterilerde çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 1043 kişi yaralanmış ve 424 kişi gözaltına alınmıştı.

Fransa Hükümeti Geri Adım Atıyor Polis ile göstericiler arasında sert çatışmaların yaşandığı gösteriler, üzücü olaylarla dünya basınında geniş yer tutmuştu. İşte tüm bu olayların ardından gelen yeni haberlere göre Fransız hükümetinin yakıt vergisinde tartışmalı vergi zammı kararını askıya almaya hazır olduğu bildirildi. Fransız medyasındaki haberlere göre ülke çapında yaygın protestolara, şiddet ve sivil huzursuzluğa yol açan artış kararı çok yakında askıya alınacak.

Daha doğrusu; Le Figaro, Le Monde ve Liberation’ın yanında Reuters ve AFP haber ajanslarının iddiaları bu yönde.

Öte yandan; uzmanlar da hükümetten geri adım geleceği yönünde yorum bildirmişlerdi. Bunun yanında Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire de geçtiğimiz gün verdiği basın toplantısında, akaryakıt vergilerinin düşürülmesi ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için düzenlenen eylemlerin ardından alınabilecek önlemlerle ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Protestoların ülke ekonomisindeki etkilerine vurgu yapan Ekonomi Bakanı, gösteriler nedeniyle nakliye ve lojistik şirketlerinin 400 milyon euro civarında zarar ettiğini söylemişti.

Turizm ve hizmet gibi sektörlerin de protestolardan kötü etkilendiğini dile getiren Bruno Le Maire, vergi ve kamu harcamalarının hızlı bir şekilde düşürülmesi gerektiğini kaydetmişti. Nihayetinde, Fransa’nın küresel ısınmayı yavaşlatma amacıyla petrol fiyatlarını artırması ülkedeki insanlarda bardağı taşıran son damla olmuş, hükümetin ekonomi politikalarından memnun olmayan yüzbinlerce insan sokaklara dökülmüştü.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle