Yatırım yapmaya başla!

Fitch ve Morgan Stanley, ABD Ekonomisi için Beklentilerini Artırdı

Fitch Ratings gibi ABD ekonomisi için görünümünü yükselten Morgan Stanley, 2020 GSYİH’sinin yüzde 5,3 yerine yüzde 3,4 daralacağını öngördü.
Fitch ve Morgan Stanley, ABD Ekonomisi için Beklentilerini Artırdı

Morgan Stanley, yeni teşvikin ABD GSYİH’sinin 2 çeyrek daha önce beklenenden erken toparlanmasını sağlayabileceğini söyledi. Bankanın ekonomistleri müşterilerine yönelik notlarında, Kongre’den gelen yeni teşvike bağlı olarak ABD GSYİH’si için tahminlerini yükseltti.

Milletvekillerinin Eylül ayında 1,5 trilyon ila 2 trilyon dolar arasında yeni bir harcama paketini onaylamasını bekleyen stratejistler, beklenen teşvikin beklenenden daha hızlı ekonomik toparlanma hızıyla birleştiğinde ülkenin reel GSYİH’sini 2021’in ikinci çeyreğinde pandemi öncesi seviyelere geri getirebileceğini belirtti.

Bu tahmin, tam bir GSYİH iyileşmesinin Morgan Stanley’nin son beklediğinden iki çeyrek daha erken gerçekleşeceğine işaret etti.

Business Insider’ın haberine göre Ellen Zentner liderliğindeki ekip 2020 GSYİH tahminini yüzde eksi 5,3’ten yüzde eksi 3,4‘e yükseltirken, firmanın 2021 tahmini yüzde 3,4’ten yüzde 6,4’e yükseldi.

İkinci okumaya göre 2Ç20’de yüzde 31,7 daralan ABD GSYİH’sinin üçüncü çeyrekte yüzde eksi 1,5 olacağı, önceki tahminin ise yüzde eksi 6,2 olduğu aktarıldı. Firma ve mali desteğin, yeni tasarının Eylül’de kabul edilmesinin ardından beklenenden daha erken sona ermesine atıfta bulunarak 2021’in dördüncü çeyreğine yönelik tahminini %8’den %5,8’e düşürdü. Ancak böyle bir paketin, ekonomik toparlanmayı desteklemeden önce bir dizi engelle karşı karşıya olduğu eklendi.

Diğer taraftan ekip aynı zamanda güncellenmiş GSYİH tahminini daha hızlı bir işgücü piyasası toparlanmasına da dayandırdı.
ABD Ağustos İşsizlik
Kaynak: BLS

Benzer şekilde, talep hızlandıkça ve pandeminin yol açtığı fiyat aksaklıkları azaldıkça enflasyon büyümesinin 2021 yılına kadar iyileşeceğini savundu. Banka, yıldan
yıla enflasyonun 2020’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 1,6’ya ve 2021’in dördüncü çeyreğinde yüzde 1,9’a ulaşacağını tahmin etti.

Morgan Stanley ekonomistleri tüm bunların yanında global ekonomi için beklentilerini de yükseltti. Buna göre global ekonominin beklenenden önce gelecek çeyreğin başlarında pandemi öncesi seviyelere iyileşmesinin muhtemel olduğunu bildirdi.

Benzer olarak Fitch Ratings de küresel ekonomi için daralma tahminini yüzde 4,6 düşüşten yüzde 4,4 düşüşe doğru mütevazı şekilde güncelledi.

İlaveten Fitch, ABD ve Çin ekonomisi için tahminlerini yükseltti. ABD ekonomisinin önceki yüzde 5,6’lık düşüşe kıyasla yüzde 4,6 daralmasını beklediğini, Çin ekonomisininse Haziran raporundaki yüzde 1,2 büyümeye kıyasla yüzde 2,7 büyüyeceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum