Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Temmuz’da 2,7 Puan Artış Gösterdi

Merkez Bankası'nın her ay açıkladığı verilere göre finansal hizmet güven endeksi Temmuz'da 164,2 değerine ulaştı.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Temmuz’da 2,7 Puan Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 Temmuz dönemine ait finansal hizmet anket sonuçlarını açıkladı. Finansal hizmetler istatistikleri ve
finansal hizmetler güven endeksi (FHGE), yılın yedinci ayında, Haziran dönemine kıyasla 2,7 puan artarak 164,2 seviyesine yükseldi.

Anket sonuçları finansal sektörde yer alan 156 firmanın yanıtlarıyla oluşturuldu.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi 164,2 Puan
Kaynak: TCMB

Temmuz ayında son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler bir önceki aya göre güçlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıfladı.

Son üç aydaki istihdamda artış bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir zayıf durumunu devam ettirdi. Son üç aydaki kârlılıkta artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç aydaki kârlılıkta artış olacağını bekleyenlerin sayısında artış kaydedildi.

Yurt içi piyasalarındaki rekabet gücünün son üç ayda değişmediği bildirildi. Gelecek üç aylık dönem için beklentilerde ise zayıflık görüldü. Yurt dışı piyasalardaki rekabet gücünün ise son üç ayda iyileştiği ve gelecek üç ayda güçleneceği beklentisinin arttığı gözlendi.

64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) sektöründe güven endeksi 3,4 puan arttı. 65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) sektöründe 11,3, 66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler sektöründe ise 1,6 puanlık düşüş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu