Yatırım yapmaya başla!

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Ekim’de 16,7 Puan Azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Güven Endeksi'ne ilişkin Ekim ayı verileri açıklandı. İşte detaylar;
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Ekim’de 16,7 Puan Azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Finansal Hizmetler İstatistikleri ve buna dair güven endeksi (FHGE) için Ekim ayı verileri yayımlandı. Buna göre; FHGE Ekim ayında Eylül ayına göre 16,7 puan azaldı ve 137,6 seviyesine geriledi. Finansal Hizmet Anketi, finansal sektörde faaliyet gösteren 156 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılarak toplulaştırılmasıyla elde edilmektedir.

Son 3 aydaki iş durumu, hizmetlere ve gelecek 3 aylık hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’nin düşmesindeki ana neden olarak belirtildi.

2018 Ekim FHGE Azalma GrafiğiEndeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiği zaman; son 3 aydaki iş durumu, son 3 aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek 3 aydaki hizmetlere olan talep beklentisi ile FHGE’yi azalış yönünde etkilediği gözlenmiştir. İş durumu ve hizmetlere olan talep incelendiğinde ise son 3 ayda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek 3 ayda hizmetlere olan talebe ilişkin artış beklentisinin de Eylül ayına göre düşüş kaydettiği görülmektedir.

İstihdama ilişkin son 3 ayda artış bildirenler ile gelecek 3 ayda azalma bekleyenler lehine olan seyrin zayıf devam ettiği gözlenmiştir.

2018 Ekim Sektörde İstihdam BeklentileriSon 3 aydaki karlılığa ilişkin değerlendirmelere göre; bir önceki dönemde artış bildirenler lehine olan seyrin azalış bildirenler heline döndüğü görülmüştür. Gelecek 3 ayda ise karlılık artışı olacağını bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı sonucu elde edilmiştir. Rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelerde ise yurt içi piyasalardaki rekabet gücünde son 3 ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek 3 ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentilerin Eylül ayına kıyasla zayıfladığı sonucu elde edilmiştir.

Yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin sonuçlarda ise seyrin gelecek 3 aylık dönemde iyileşmeye döndüğü sonucu ile karşılaşılmıştır.

2018 Ekim Sektörde Rekabet BeklentileriSon 3 ayda kötüleşme olduğunu bildirenler lehine olan seyir güçlendiği görülürken, gelecek üç ayda kötüleşme olacağını bekleyenler lehine olan seyir, iyileşme yönüne dönmüştür.

Ankette istihdam, AB içindeki ve dışındaki yurt dışı piyasalarda rekabet gücünün gelecek 3 ayda iyileşme yönünde geliştiği görülüyor.

Finansal Hizmetler Anketi Toplu SonuçlarFinansal Hizmetler Anketi’nde toplu sonuçlara bakıldığında; ciro, faaliyet geliri, karlılık, sermaye harcaması ve yurt içi piyasalardaki rekabet gücü seyrinin kötüleşeceği beklentileri dikkat çekiyor. Son 3 aylık dönemde ise genel olarak seyirlerde kötüleşmenin olacağına dair beklentilerin çoğunlukta olduğu görülmektedir.

NACE Rev.2 sektör sıralamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibariyle incelendiğinde; “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri”, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları” ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörlerinde Eylül ayına göre sırasıyla 16,8 – 16,3 ve 8,3 puanlık azalma yaşandığı görülmektedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum