Yatırım yapmaya başla!

Filipinler Merkez Bankası Başkanı, Para Politikasındaki Baskıya ve Trump Riskine Dikkat Çekti

Filipinler Merkez Bankası Başkanı, para politikası üzerinde çok fazla baskı olduğunu söyledi. Ayrıntılar şöyle;
Filipinler Merkez Bankası Başkanı, Para Politikasındaki Baskıya ve Trump Riskine Dikkat Çekti

Mart ayında Bangko Sentral ng Pilipinas’ın yeni başkanı olarak atanan Benjamin Diokno, bugün yaptığı bir açıklamada; para politikasını kullanarak ekonomik büyümeyi kaldırmaları için merkez bankaları üzerinde çok fazla baskı olduğunu söyledi.

ABD ile Çin arasında süregelen ticaret savaşı, küresel büyüme beklentilerini azaltırken gözlerin destek için merkez bankalarına çevrildiği biliniyor. Ancak Diokno’ya göre böyle zamanlarda ekonomik aktiviteyi artırmanın sorumluluğu tek başına merkez bankasına ait değil.

Filipinler Merkez Bankası Başkanı: Para Politikası Üzerinde Çok Fazla Baskı Var

Filipinler Merkez Bankası Başkanı: Para Politikası Üzerinde Çok Fazla Baskı VarSingapur’daki Milken Enstitüsü Asya Zirvesi’nde konuşan Diokno; “para politikası üzerinde çok fazla baskı var” yorumuyla dikkat çekti. “Para politikası, bu alanda tek değil. Bu yüzden her hükümet şu anda ne yapabilecekleri konusunda mali politikalar gibi tüm unsurlara bakmalı, yapabilecekleri bazı yapısal reformlara bakmalılar” dedi.

Bu açıklamalarıyla akıllara eski AMB Başkanı Jean-Claude Trichet’in açıklamalarını getirdi. Geçtiğimiz hafta verdiği bir demeçte Trichet, Mario Draghi’nin karşılaştığı tepkinin ardından merkez bankalarına yapılan saldırıları kınamıştı.

Odak, Büyümeyi Desteklemek için Para Politikasına Güven Konusunda

Odak, Büyümeyi Desteklemek için Para Politikasına Güven KonusundaDiğer tarafta ABD Başkanı Donald Trump, FED Başkanı Jerome Powell’ı faiz oranlarını yeterince hızlı düşürmediği için eleştirmeye devam ediyordu. Öyle ki geçtiğimiz gün bu yıl içinde ikinci kez faiz indiren FED ve lideri hakkında Trump, karardan memnun olmasa da Powell’ın işinin tehlikede olmadığını açıklamıştı.

Küresel finansal krizin ardından para politikalarını hafifleten dünya çapındaki merkez bankalarından bazıları, faiz oranlarını negatif bölgelere gönderecek kadar ileri gitmişti. Ve politika yapıcılar, faiz oranlarını son aylarda tekrar düşürmeye karar vermeden önce kriz öncesi seviyelere dönmeye başlamışlardı.

Bu durum önde gelen isimleri ikiye bölerken, büyümeyi artırmak için para politikasına güven; Diokno’nun katıldığı bir panelde dahil olmak üzere Perşembe günü Milken Enstitüsü Asya Zirvesi’nde çokça değinilen bir konu oldu.

Benjamin Diokno: Trump Küresel Ekonomi için Tek En Büyük Risk

Benjamin Diokno: Trump Küresel Ekonomi için Tek En Büyük RiskTartışma sırasında Diokno, Trump’ı şu anda küresel ekonomi için tek en büyük risk olarak adlandırdı. ABD ekonomisinin, Trump’ın vergi indirimleriyle desteklenen bir steroid büyümesi yaşadığını savunan Diokno, bunun yakında dünya ekonomisi için bir problem olabilecek Amerika’nın devasa borcunu daha da şiddetlendirebileceğini öne sürdü.

Küresel Ekonominin Karşı Karşıya Olduğu Büyüme Sorunu Para Politikası ile Çözülemez

Küresel Ekonominin Karşı Karşıya Olduğu Büyüme Sorunu Para Politikası ile ÇözülemezPaneldeki başka bir isim olan Kanadalı yatırımcı CDPQ’nun Başkanı Michael Sabia da bugün küresel ekonominin karşı karşıya olduğu büyüme sorununun para politikası ile çözülebilecek bir sorun olmadığını söyledi.

Ekonomiye kolay para politikalarıyla trilyonlarca dolar enjekte edilmesinden sonra bile küresel büyüme oranlarının düşmeye devam ettiğini sözlerine ekledi. Bu nedenle hükümetlerin ve yatırımcıların, ekonomileri altyapı ve eğitime yapılan yatırımlarla daha verimli hale getirmenin yollarını aramaları gerektiğini ve merkez bankalarının yaptıklarıyla daha az meşgul olmalarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum