Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler MB Cesaret Verici Toparlanma İşaretleri Ortasında Faiz Değiştirmedi

Filipinler Merkez Bankası, ekonomik toparlanmanın cesaret verici sinyalleri arasında faiz oranlarını %2,25 ile rekor düşük seviyede tuttu.
Filipinler MB Cesaret Verici Toparlanma İşaretleri Ortasında Faiz Değiştirmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Filipinler Merkez Bankası (BSP), ekonomik toparlanmanın cesaret verici sinyalleri ortasında faiz oranlarını %2,25 ile rekor düşük seviyede tutmaya karar verdi. Faiz değiştirmeyen BSP, küresel durgunluğun ortasında kilit getirileri tüm zamanların en düşük seviyesinde bıraktı.

BSP Başkanı Benjamin Diokno Perşembe günü yaptığı açıklamada, faiz oranının yüzde 2,25‘te kaldığını ve bunun halihazırda COVID-19 krizinin kötü etkileri nedeniyle tarihi düşük seviyede olduğunu söyledi.

Merkez bankası yetkilileri, düşen ham petrol fiyatları ve daha güçlü peso sayesinde mevcut faiz ayarlarının düşüş trendindeki enflasyon ile uygun olduğunu söyledi. Ancak küresel koronavirüs vakalarının yeniden canlanması göz önüne alındığında belirsizliğin yüksek kaldığı da eklendi.

Ekonomi, 2020’nin ilk üç ayında yüzde 0,7’lik düşüşün ardından ikinci çeyrekte yüzde 16,5’lik keskin bir daralmanın ardından resmen resesyona girmişti.
Filipinler Ekonomisi
Kaynak: BSP

Ancak Diokno, piyasa nakitle dolu kaldığı için yerel faaliyette “cesaret verici iyileşme işaretleri” olduğunu söyledi.

“Hükümetin insan sağlığını ve geçim kaynaklarını korumaya yönelik sürekli çabalarının yanı sıra sınırlamaların kademeli olarak hafifletilmesi, piyasa duyarlılığını artırmaya ve önümüzdeki aylarda ekonominin iyileşmesine yardımcı olmalıdır” dedi.

Zaten hükümet de karantina kurallarının ilk kilitlemenin yürürlüğe girmesinden bu yana yedinci ayında hafiflettiği için çıktıda kademeli bir iyileşme bekliyordu. ING ekonomisti BSP’nin kararının ardından yayımladığı notta merkez bankasının enflasyon tahminlerini 2022’ye kadar düşürse bile faiz oranlarını %2,25’te sabit tutmayı tercih ettiğinin üzerini çizdi.

BSP, 2020’de %2,3, 2021’de %2,8 ve 2022’de %3,0 fiyat artışları ile enflasyon yörüngesine ilişkin son beklentisini açıkladı

Merkez bankası, fiyat baskılarının aşağı yönlü risklerle çevrelenirken politika ufku boyunca baskılanmaya devam edeceğine inansa da Başkan Benjamin Diokno daha önce, son hareketlerin kök salmasına izin vermek için en az iki çeyrek duraklayacağının sinyalini vermişti.

Bugüne kadar, BSP finansal sisteme 1.5 trilyon Filipin pesosuna kadar para saldığını tahmin ederken ING de BSP’nin kısa vadede faiz indirimi yapmayacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu