Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Üyeleri Daha Fazla Artırım İhtiyacını Vurguluyor

FED bu hafta 2018’den sonra ilk kez faiz artırırken gelen yeni yorumlar daha sert artırımların gerekliliğini vurguluyor. İşte FED üyelerinin son açıklamaları;
FED Üyeleri Daha Fazla Artırım İhtiyacını Vurguluyor
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) bu hafta beklentilere paralel şekilde 25 baz puan faiz artırımına gitti. Bu 2018 sonrası ilk faiz artırımı olurken gelecek toplantıların her birinde artırımın süreceğine işaret etti.

FED kararının ardından gelen açıklamalar da şahin beklentileri güçlendiriyor. Bugün görüş bildiren iki FED yetkilisi enflasyon vurgusuyla daha çok artırım olması gerektiğini söyledi.

50 Baz Puan Artırım Öneren Tek FED Üyesi Bullard Gerekçesini Açıkladı

Daha önce de birçok kez faiz artırımı yapılması gerektiğini savunan St. Louis FED Başkanı James Bullard, bu toplantıda 25 baz puana karşı oy kullanma nedenini açıkladı. 50 baz puan artırım öneren tek üye olan Bullard, kararının gerekçelerine ilişkin bir açıklama yayımladı.

Açıklamasında faizi bu yıl yüzde 3’ün üzerine çıkarmayı önerdiğini söyledi. Çünkü FED’in halkı enflasyonla mücadele konusunda ciddi olduğuna ikna etmek için faizi bu yıl 12 katına eşdeğer artırması gerektiğini düşünüyor.

Bullard, enflasyonla ilgili şu şekilde konuştu:

“Aşırı enflasyonun yükü, özellikle mütevazı gelirleri ve varlıkları olan ve artan yaşam maliyetine uyum sağlama yeteneği sınırlı olanlar için özellikle şiddetlidir.”

Ayrıca güçlü reel ekonomik performans ve beklenmedik şekilde yüksek enflasyonun birleşiminin, Komite’nin politika faizinin şu anda ABD makroekonomik durumunu ihtiyatlı bir şekilde yönetmek için çok düşük olduğunu gösterdiğini belirtti.

Yüzde 3’ün üzerinde oranın, politika faizini mevcut koşullara hızla daha uygun bir seviyeye ayarlayacağını vurguladı. Komite’nin daha önce bu şekilde başarılı bir şekilde hareket ettiğini belirterek 1994 ve 1995’te politika faizindeki ayarlamayı örnek gösterdi.

Waller 50 Baz Puan Faiz Artırımını Savundu

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller da Fed’in daha agresif olması gerekebileceğini söyledi.

CNBC’ye konuşan Waller enflasyonu frenlemek için FED’in bu yıl bir veya daha fazla 50 baz puanlık faiz artırımı yapması gerekebileceğini söyledi.

Waller, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan belirsizlik nedeniyle bu hafta sadece 25 baz puanlık bir hamle için oy vermesine rağmen kurumun yakında daha agresif olması gerekebileceğini savundu. Faiz artışlarına ek olarak Waller, Fed’in yakında tahvil varlıklarını azaltmaya başlaması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

“Daha önce olduğumuzdan farklı bir yerdeyiz. Çok daha büyük bir bilançomuz var, ekonomi çok farklı bir konumda. Enflasyon kızışıyor. Dolayısıyla, gerçekten çok fazla zarar vermeden sistemden büyük miktarda likidite çekebileceğimiz bir konumdayız.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu