Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boston FED/Rosengren Resesyon Durumunda Tercihini Negatif Faizden Yana Kullanmayacak

Boston FED Başkanı Rosengren, ABD ekonomisinin resesyon döneminde negatif faizi uygun bulmadığını söyledi.
Boston FED/Rosengren Resesyon Durumunda Tercihini Negatif Faizden Yana Kullanmayacak
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) son adımlarının ardından bu hamlelerin etkileri ve ülke ekonomisinin durumu bölgesel yetkililer tarafından yakından izleniyor. Oslo’da konuşan Boston FED Başkanı Eric Rosengren ülke ekonomisinin resesyona girdiği bir döneminde faiz oranlarını negatife çekmeyi uygun bulmadığını, bunun tamamen kendi şahsi fikri olduğunu açıkladı.

Sorulan soruları yanıtlayan Rosengren’e bankalara yönelik karşı-çevrimsel sermaye tamponu hakkında ne düşündüğü soruldu. Buna yanıt olarak, sermaye oranlarının kötü dönemlerde düşürülmesi yerine iyi dönemlerde düşürülmesinin daha fazla korku yarattığını söyledi. Böylelikle sermaye oranlarının ülke ekonomisinin kötü olduğu dönemlerde düşürülmesi gerektiği fikrine daha sıcak baktığını belirtmiş oldu.

ABD’de karşı-çevrimsel sermaye tamponlarının asıl sermaye tamponunun yerine geçirilmesi yönünde bir fikir olduğunu belirten Rosengren, bu durumu uygun bulmadığını ifade etti.

Asıl Sermaye Tamponu Değiştirilmemeli FED’in bu yil içindeki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy kullanma hakkına sahip olan Rosengren, bankanın Temmuz, Eylül ve Ekim aylarındaki faiz indirim kararlarına muhalif görüş bildirmişti. ABD’de faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmaması gerektiğini savundu.

Rosengren, bankanın Temmuz ayındaki politika toplantısından önce görüş bildirmiş, ABD ekonomisinin oldukça güçlü olduğunu ve bu nedenle de faiz indirimine ihtiyaç olmadığını söylemişti. O dönemlerde FED yetkilileri arasındaki fikir ayrılıklarının faiz indirimiyle birlikte daha da artacağını söyleyen Boston yetkilisi, ekonomideki aşağı yönlü risklerin ve belirsizliklerin indirim gerektirecek kadar güçlü olmadığını aktarmıştı.

FED’in son politika toplantısının yapıldığı Ekim ayında bir kez daha konuşan Rosengren, yine Temmuz’daki görüşlerine paralel olarak, ek genişleyici para politikasına acilen ihtiyaç duyulmadığını ifade etti.

Ek Genişleyici Politikaya İhtiyaç YokBu yılki faiz indirimlerinin tamamına karşı çıkan başkan, Ekim ayında kötü gelen bir dizi ekonomik veriye rağmen yine de tehlikeli bir durumda olunmadığını belirtmişti. Bankanın Aralık ayında yapacağı toplantıya ilişkin henüz net bir yorumda bulunmayan Rosengren, eğer resesyon dönemine girilirse negatif faizden yana oy kullanmayacağını son konuşmasında belirtmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu