Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Powell: “Bundan Sonra İzlenecek Tutum ABD’den Gelecek Verilere Bağlı”

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) dün faiz oranlarını indirmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Powell önemli açıklamalarda bulundu.
FED/Powell: “Bundan Sonra İzlenecek Tutum ABD’den Gelecek Verilere Bağlı”
Yorum

İki gün süren Eylül toplantısının ardından dün faiz oranlarını 25 baz puan indiren FED, 3’e karşı 7 oyla alınan bu kararla birlikte fonlama faizini %1,75-2,00 aralığına çekti. Alınan kararın ardından dün basın toplantısı düzenleyen FED Başkanı Jerome Powell önemli noktalara değindi.

FED’in risklere karşı sigorta sağlamak ve güçlü bir ekonomi amacıyla faiz oranlarında indirime gittiğini bildiren Powell, ABD ekonomisini güçlü tutmak için böyle bir karar alındığını açıkladı. Ülkedeki ekonomik büyümenin büyük ölçüde ticari belirsizliklerden kaynaklandığını ekledi.

Powell’ın açıklamalarına göre ABD’deki ılımlı ekonomik büyümenin devam etmesi bekleniyor.

ABD'deki Ilımlı Ekonomik Büyüme Devam EdecekÜlke ekonomisine yönelik değerlendirmelerini sürdüren Powell, işgücüne katılıma dikkat çekerek düşük getirili işlerde ücretlerin artırıldığını belirtti. Ardından geçtiğimiz yıldan beri zayıflamayı sürdüren küresel büyüme görünümüne dikkat çekti.

Temmuz’da gerçekleştirilen FOMC toplantısından bu yana yurt dışında ek zayıflıklar olduğuna dikkat çeken Powell, ülkede enflasyonun hedeflenen seviye olan %2’nin altında kaldığını ve yapılan baskıların istenen hedefe ulaşmak için yeterli gelmediğini açıkladı.

Para politikamızı iyi bir rezerv rejimiyle sürdüreceğiz, diyen Powell faizlerdeki ılımlı uyarlamayla hedeflenenlere ulaşılabileceğini belirtti. Ülkede bu hafta kısa vadeli faizlerde bir likidite sıkışıklığı meydana gelmiş, banka buna yönelik dün piyasaya milyarlarca dolar para akışı sağlamıştı.

Açıklamalarında bu konuya da değinen Powell, bu hafta para piyasalarındaki fonlama baskılarının arttığını fakat bu durumun para politikası üzerinde herhangi bir etki etmediğini söyledi. Bununla birlikte daha fazla repo operasyonu uygulanması da yetkililer tarafından değerlendiriliyor.

Para politikasında “proaktif” olmayı savunan Powell, ABD-Çin arasındaki durumun sürekli değişken olduğunu ve FED’in risk görünümünün durumuna göre hareket edeceğini duyurdu.

ABD-Çin Durumu DeğişkenAyrıca Powell’a göre jeopolitik gelişmeler son 3 aydır belirsizlikleri daha da artırdı ve bu durum ülke ekonomisini oldukça etkiledi. Avrupa ve Çin ekonomilerinin zayıfladığını anımsatan Powell, ABD ekonomisi için bir resesyon riski görmediğini önceki açıklamasıyla paralel olarak yineledi.

Resesyon riskine yönelik getiri eğrisinin sürekli takip edildiğini belirten Powell, bilanço genişletme konusunu yeniden masaya yatırabileceklerini söyledi. ABD ekonomisinin tüm olumsuzluklara rağmen olumlu bir görünümde olduğunu ve güçlü bir istihdam piyasasının varlığına dikkat çekerken, gerektiği durumda agresif hareket edilebileceğini aktardı.

ABD Başkanı Trump’ın kendisine faizleri negatife çekmesi için yaptığı tüm baskılara rağmen negatif faize uzak bakan Powell, ihtiyaç duyulduğu sürece faiz indirimlerine devam edileceğini, buna gerek kalmadığında indirimlerin son bulacağını açıkladı. ABD’de uzun vadeli bir maliye politikasının para politikasından daha etkili olabileceğini savundu.

Açıklaması sırasında kendisine FED yetkilileri arasındaki fikir ayrılıklarının sorulması üzerine bu durumun “zorlu bir muhakeme zamanı” olduğu şeklinde bir yanıt veren Powell, faiz oranlarının uygun seviyelerde tutulması için gerekenin yapılacağını belirtti. Powell ayrıca ABD’den bundan sonra gelecek verilerin bankanın izleyeceği yolda belirleyici olacağını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu