Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Kararı Açıklandı! 2018’den Bu Yana İlk Kez Faiz Artırdı

Piyasaların merakla beklediği karar açıklandı. ABD Merkez Bankası, yüksek enflasyonu kontrol etmek için faiz artırımına gitti.
FED Kararı Açıklandı! 2018’den Bu Yana İlk Kez Faiz Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü küresel piyasaların en yakından takip ettiği konuların başında, savaş gelişmelerinden sonra ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı yer alıyor. FED yetkilileri son dönemde yaptığı tüm açıklamalarda, faiz artışı beklentisini paylaşmıştı.

Tüm dünyanın merakla beklediği karar açıklandı. FED federal faiz oranını 25 baz puan artırarak 0,25-0,50 aralığına çekti. Böylelikle 2018 yılının Kasım ayından bu yana ilk kez faiz artışı yapmış oldu.

Piyasanın beklentisi de bugünkü toplantıdan 25 baz puanlık faiz artışı yapılması yönündeydi. FED Başkanı Jerome Powell, Rusya – Ukrayna savaşının planlarını değiştirmediğini söyleyerek, bu ay için faiz artışına yeşil ışık yakmıştı.

Powell, savaşın ilk haftasında yaptığı açıklamada “Güçlü bir işgücü piyasasını desteklemek için yapabileceğimiz en iyi şeyin uzun bir genişlemeyi teşvik etmek olduğunu biliyoruz ve bu ancak fiyat istikrarı ortamında mümkün” ifadesini kullanmıştı.

“Savaş Enflasyonda Ek Baskı Yaratacak”

FED yetkilileri bu yıl için 6 faiz artışı öngörürken, toplantı metninde Ukrayna savaşına değinildi. “Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali, muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor. ABD ekonomisi üzerindeki etkileri oldukça belirsizdir, ancak yakın vadede işgal ve ilgili olayların enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratması ve ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir.” ifadesine yer verildi.

Komitenin parasal uygun duruşu değerlendirirken ekonomik görünüm için gelen bilgilerin etkilerini izlemeye devam edeceği belirtildi. Yüzde 2 enflasyon hedefini desteklemek için federal fon oranının yükseltildiği ifade edildi. ABD’de enflasyon yüzde 7,9’la 40 yılın zirvesinde bulunuyor.

FED 2022 ekonomik büyüme beklentisini yüzde 4’ten yüzde 2,8’e düşürürken, işsizlik beklentisini yüzde 3,5 olarak bıraktı.

FED kararı sonrası piyasalarda ilk fiyatlamalar:

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu