Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED için Faiz Tahminleri Rekor Enflasyonla Değişti

Küresel piyasalarda FED bekleyişi hakimken toplantıdan çıkacak sonuç merak ediliyor. Reuters anketi enflasyon kaynaklı daha çok artırıma işaret ediyor.
FED için Faiz Tahminleri Rekor Enflasyonla Değişti
Yorum

ABD’de enflasyon Ocak’ta 40 yılın zirvesine çıkarken FED’in daha agresif bir sıkılaşmaya gideceğine yönelik beklentiler arttı. Küresel piyasalarda odak ABD Merkez Bankası (FED) tarafından bu akşam yayımlanacak toplantı tutanaklarındayken faizin ne olacağı merakla bekleniyor.

Reuters Anketi Enflasyonla Değişti

ABD Enflasyon Ocak
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Reuters’in ekonomistler arasında yaptığı bir ankete göre ABD Merkez Bankası Mart ayında 25 baz puanlık faiz artırımıyla sıkılaştırma döngüsünü başlatacak. Ancak ankette büyüyen bir azınlığa göre FED enflasyonu düşürmek için daha agresif şekilde yarım puanlık artırıma gidecek.

7-15 Şubat’ta yapılan ankete katılan 84 kişinin tamamı, Fed’in 15-16 Mart’taki toplantısında federal fon oranını en az 25 baz puan artırmasını bekliyordu.

Ancak geçen hafta FED yetkililerinin faizle ilgili yorumları ve enflasyon sonrası piyasalardaki tartışmaların ardından katılımcıların yaklaşık 4’te 1’i fikrini değiştirdi. Tahminler 25 baz puandan 50 baz puan artırıma döndü.

Öte yandan faiz oranlarının bu yıl her çeyrekte artarak Aralık ayı sonuna kadar yüzde 1,25-1,50’ye, yani kabaca iki yıl önce pandeminin başlangıcında olduğu noktaya ulaşacağı tahmin ediliyordu.

Ankete katılanların dörtte biri, yani 84 kişiden 21’i, oranların 2022 sonuna kadar daha da yüksek olduğunu gördü.

Bank of America Securities küresel ekonomi araştırma başkanı Ethan Harris, enflasyona atıfla şöyle açıklamada bulundu: “Risk şu ki, bir noktada 50 baz puanlık artışa geçecekler, çünkü şu anda baktığımız türden haberler karşısında bir merkez bankasının sıfır faiz oranına sahip olması çok olağandışı bir durum.”

FED 2022’nin İlk Toplantısında Faizi Sabit Bıraktı

FED, yılın ilk toplantısında faizlerde değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı. Mart ayında faizde artışa işaret edilmişti. Tutanaklarının ardından konuşan Jerome Powell, işgücü piyasasının ve ekonominin güçlü olduğunu belirterek faiz artırımlarını ertelemeye gerek olmadığını söylemişti.

Ancak yüksek enflasyon seviyelerinin devam edeceğinden çok endişe duyduğunu ve yetkililerin çevik olması gerektiği için politikanın yönü hakkında herhangi bir karar vermediğini eklemişti.

Enflasyonun yanında Powell, özellikle darboğazlar ve arz kısıtlamaları hakkında endişelerini dile getirmişti.

FED Faizlerinde Oy Hakkında Sahip Bullard Artırım Savunucusu!

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, bu hafta yaptığı açıklamada arka arkaya açıklanan yüksek enflasyon raporlarının daha hızlı faiz artırımını garanti ettiğini söyledi.

Temmuz ayına kadar faizin 100 baz puan artırılması gerektiği yönünde görüşünü tekrarlayan Bullard, meslektaşlarını bunun iyi olduğuna ikna etmeye çalışacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu