Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistler FED’in Faiz İndirimlerini Devam Ettireceğini Öngörürken, Beklentiler 25 Bp’de Fiyatlandı

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) politika kararını açıklamasına saatler kalmışken, tahmin yürüten ekonomistlerden bazıları faizlerin 25 puan düşürüleceği konusunda hemfikir görünüyor.
Ekonomistler FED’in Faiz İndirimlerini Devam Ettireceğini Öngörürken, Beklentiler 25 Bp’de Fiyatlandı
Yorum

Çarşamba günü para politikasına dair yeni bir karar alacak olan Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) bu durumu şu an için piyasaların başta gelen gündem maddesi konumunda bulunuyor. Hem yurt içi hem de yurt dışı piyasaların merakla beklediği karara ilişkin beklentiler bankanın tıpkı Temmuz’da olduğu gibi bu ay da indirimi sürdüreceği yönünde.

Capital Economics ABD Kıdemli Ekonomisti Andrew Hunter, konuya ilişkin yaptığı açıklamada FED’in haftaki toplantısında 25 baz puanlık bir indirimine yakın olduğunu söyledi.

25 Baz Puanlık Bir İndirim YakınABD ekonomisinin 50 baz puanlık bir indirim yapacak kadar kötü durumda olmadığını düşünen Hunter, bundan sonrası için daha yavaş bir ekonomik büyüme öngörüyor. Ayrıca Hunter FED’in Aralık ayında bir kez daha çeyrek baz puanlık indirim uygulayabileceğini açıkladı.

Ülke ekonomisine yönelik değerlendirmelerini sürdüren ekonomist, ticaret savaşının yarattığı belirsizliğin etkilerini hala sürdürdüğünü ve bu durumun da iş yatırımları ile tüketici güveni üzerinde baskı yarattığını belirtti.

Bunun yanı sıra ABD tarafından Çin’e uygulanacak ek vergilerin fiyatlar üzerinde etkili olacağını ve reel gelir üzerinde negatif etki yaratabileceğini aktardı.

Hunter: “Küresel ekonomideki zayıflığın sürdüğü kanıtlandı ve bu durum ABD’deki tüketicilerin durumunu kötüleştiriyor.”

Küresel Ekonomik Zayıflık SürüyorSözü yeniden ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşına getiren Hunter, artan tansiyon ve zayıflayan küresel ekonomik büyümenin imalat sektörüne baskı yapabileceğini söyledi.

FED’in Ekim ayında gerçekleştireceği toplantısında daha şahin bir tutum izleyeceğini öngörürken, ülkede ekonomik verilerin kötüye gitmesiyle Aralık’ta 25 baz puanlık bir indirimin daha söz konusu olabileceğini bildirdi.

Hunter’ın görüşleri burada son bulurken, bir dizi yorum da ING Group Uluslararası Başekonomisti James Knightley’den geldi. Knightley de Hunter’ın öngörüleriyle paralel olarak FED’in 25 baz puanlık bir indirim yapabileceğini bildirdi.

Tıpkı Hunter gibi ABD ekonomisinin ticaret gerilimleri, küresel ekonomik yavaşlama ve dolardaki güçlenmeden dolayı olumsuzluklarla karşılaştığını söyleyen Knightley, ülkedeki zayıflayan yatırımlara dikkat çekti. Bununla birlikte FED’in ülke ekonomisine destek vermek için bir fırsatı elinde tuttuğuna işaret etti.

Ekonomistlerin büyük bir kısmı bankanın genişlemeci para politikasına devam edeceğini öngörüyor. ABD ve Çin arasında bir türlü sonuçlanamayan ticaret savaşında gerilimin azalmaması ve olumlu görüşmelerin gerçekleştirilememesi nedeniyle ABD’nin ekonomik büyümesine yönelik endişeler bitmiyor.

Ekonomistlerin FED’den indirim beklentilerinin artmasında ABD’nin tarım dışı istihdam ile imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin iyiye işaret etmiyor oluşu da etkili oldu.

Veriler İyiye İşaret EtmiyorPolitika faiz oranını Temmuz’daki kararından itibaren %2,00-2,25 aralığına düşüren FED’in yöneldiği parasal genişleme politikasının Eylül’de de devam edeceği analistler tarafından öngörülüyor. Fakat bu durumun finansal piyasaları olumlu etkileyebileceğini düşünen analistler, reel ekonomiyi ne kadar etkileyeceği konusunda şüpheci bir yaklaşım sergiliyor.

Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) Finansal Başekonomisti Chris Rupkey ise kaydettiği açıklamalarda ABD’denin Ağustos ayına ilişkin gıda ve enerji hariç TÜFE verisindeki yükselişin altını çizdi. ABD tarafından Çin’e getirilecek ek vergilerin firmalara fiyatlama olanağı sağladığını söyleyen Rupkey, ülkede güçlenen perakende satışlarını anımsattı.

Perakende satışlarında meydana gelen bu durumun FED’in faiz indirimine gitmesi halinde enflasyonun daha hızlı bir artış kaydedeceği anlamını taşıdığını sözlerine ekledi. Diğer taraftan Çarşamba günü netlik kazanacak olan FED kararı, piyasalardaki indirim beklentisinin yarattığı baskının yanı sıra Trump’ın baskılarından da etkilenerek indirimle sonuçlanabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu