Yatırım yapmaya başla!

FED’i Endişelendiren Konular Neler?

FED’i Endişelendiren Konular Neler?

FED, Amerikan ekonomisini desteklemek için aldığı teşvikleri geçtiğimiz sene sonlandırdı. 2013 yılında bu kararı açıklamasıyla birlikte tüm piyasalarda özellikle de altın piyasasında ciddi dalgalanmalara neden oldu. Dolar rekor seviyelere yükselirken, altın fiyatları 1,140 dolar seviyelerini gördü. Kademeli bir şekilde teşviklere son verildi ve artık faiz oranlarında yapılması beklenen artırım, piyasalara yön veriyor.

Merakla beklenen FED Ocak ayı toplantılarından çıkan tutanaklara göre federal fon oranı uzun bir süre daha sıfıra yakın tutulacak. FED Başkanı Janet Yellen ve çalışma arkadaşlarının, ABD ekonomik görümünden memnun oldukları ama söz konusu olabilecek zayıf noktaları değerlendirmeleri sonucu çıktı. Bir süre daha sıfıra yakın faiz oranları ile bu zayıf noktaların değerlendirilip büyük sorunlara neden olması önlenecek.

Ocak ayı toplantı tutanaklarında endişe duyulan konular ve politikaları normalleştirmekten uzaklaştıran konular yer aldı. İşte FED’in endişe duyduğu konular:

1 Güçlü Doların İhracatı Engellemesi

Çarşamba günü yayınlanan FED toplantı tutanaklarında, beklenmedik bir şekilde güvercin tutumu sergilendi. Tutanaklarda politika yapıcılar, doların yükselen değerini ihracat için “sürekli bir engel kaynağı” olarak değerlendirdiklerini belirtti. Aşırı yükselen dolar, Amerikan mallarını diğer ülkeler için pahalılaştırıyor. Yurtiçi üreticiler için talebi düşürüyor. Birçok ABD’li dev şirket sırf bu yüzden 2014 yılında zarar açıkladı.

2 Düşük Petrol Fiyatlarının Olumsuzluğu

Tutanaklarda düşük petrol fiyatları da değerlendirildi. Düşük enerji fiyatlarındaki devam eden süreklilik, sektörlerde “geniş ölçekli bir personel sayısı azaltımı” olarak sonuçlandığı ifade edildi.FED tutanaklarında, “bu sektörlerde yatırımların kayda değer şekilde yavaşlaması genişlemeye bir süre engel olabilir” ifadesi yer aldı. Ocak ayı sanayi üretimi raporu sondaj faaliyetlerinde düşüş sinyalleri olduğunu gösterdi.

3 Yavaş Ücret Artışı

Ücret artışları hakkında bilgi veren ve yakından takip edilen bir gösterge olan saatlik ücretlerdeki ortalama artış verisi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 2 oranında takılı kaldı. Bu durum ekonomistler tarafından yükseliş görüldüğü yönünde değerlendirildi. Ama Yellen’a göre bu seviyenin normal olması için % 3-4 seviyelerinde olması gerekiyor.

4 Zorlu ve Riskli İletişim

FED yetkilileri, “sözlü yönlendirme” veya faiz oranları üzerinde bir taahhüt barındıran ifadelerden sıkıldıklarını ifade ettiler. Fed Açık Piyasa Komitesi Aralık ayı açıklamalarında, faiz oranlarının artırılmasıyla ilgili olarak “sabır” ifadesi kullanılmıştı. Bu ifadenin kaldırılması ise piyasanın politikadaki sıkılaştırılmaya yönelik beklentilerinin değişmesine yol açabileceği düşünülüyor.

5 Aşırı Yavaş Enflasyon

FED toplantısında enflasyon üzerine fazlaca tartışıldığı biliniyor. Bu tartışmalar genel olarak iki grup arasındaki fikir ayrılığı nedeniyle gelişti. Bir gruba göre enflasyonda söz konusu olan aşağı yönlü baskıların çoğunun geçici fiyat hareketlerinden kaynaklandığını savundu. Başka bir grup ise enflasyon göstergelerindeki “sürekli zayıflık” üzerine odaklandı. Ücret artışlarının durağan olması enflasyonun % 2 hedefine ulaşmasını geciktirdiği yönünde endişeler dile getirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum