Yatırım yapmaya başla!

FED Başkanları İlk Kez Aynı Oturumda Bir Araya Geldi

FED Başkanları İlk Kez Aynı Oturumda Bir Araya Geldi

Bugün ekonomi tarihinde bir ilk gerçekleşti. FED başkanları ilk kez bir oturum düzenleyerek, ekonomik gelişmeler ve FED’in yol haritası hakkında kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Piyasaların gözü ise tarihte ilk kez gerçekleşen bu oturuma çevrildi. Hatırlanacağı üzere dün FED’in Mart ayında gerçekleşen yılın ikinci toplantısına ilişkin tutanaklar kamuoyuna açıklanmıştı. Tutanaklarda, FED yetkilileri faiz artırımı konusunda temkinli ilerleyeceklerini ifade etmişlerdi. Tutanakların ayrıntılarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Açıklanan tutanakların ardından FED başkanlarının düzenleyeceği oturum ayrı bir öneme sahip oldu. Piyasalar bu oturumda FED’in yol haritasına yönelik işaretler aradılar. FED başkanları; Janet Yellen, Ben Barnanke, Alan Greenspan ve Paul Volcker’in açıklamalarının öne çıkan bölümleri ise şöyleydi;

“İyileşen bir iş gücü piyasamız var…”

Yellen açıklamalarının ilk bölümünde ABD ekonomisinin seyrini savundu. Ekonominin oldukça iyi bir konumda bulunduğunu belirten Yellen, bunun açıklanan güncel verilerden takip edilebileceğini söyledi. Ekonominin kesinlikle balon olmadığını belirten Yellen, iyileşen bir iş gücü piyasasının bulunduğunu sözlerine ekledi. Aralık ayında gerçekleşen yılın son FED toplantısıyla ilgili olarak ise Yellen, o dönem alınan faiz artırım kararının kesinle yanlış bir hamle olmadığını belirterek, bu kararın ardından ABD ekonomisinin gelişim göstermeye devam ettiğini dile getirdi. Açıklamalarının son bölümünde ise Yellen, FED’in bu ay gerçekleşecek olan yılın üçüncü toplantısında ABD ekonomisini yakından takip etmeye devam edeceğini ve bu doğrultuda mantıksal bir yol izleyeceklerini ifade etti.

“ABD ekonomik görünümü için risk unsurları mevcut!”

Bilindiği üzere FED’in 14. Başkanı olan ve 2006 ile 2014 yılları orasında görev yapmış olan Bernanke, açıklamalarında ABD ekonomik görünümü için risk unsurları bulunduğunu söyledi. Bu risk unsurlarının başında küresel ve finansal zayıflığın geldiğini belirten Bernanke, Amerikan ekonomisinin resesyona girmesi durumunda ise FED’in faiz oranlarını düşürmeyeceğini dile getirdi.

“Düşük üretim ABD ekonomisi için büyük bir sorun!”

FED’in 13. Başkanı olarak görev yapmış olan Alan Greenspan ise açıklamalarında, ABD ekonomisinin karşılaştığı sorunlar hakkında konuştu. ABD ekonomisinin bir dizi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Greenspan, bu sorunların başında düşük üretim seviyesinin geldiğini savundu. Üretimle ilgili meselelerin bir çözüme ulaşması gerektiğine vurgu yapan Greenspan, çözülememesi halinde ise ABD ekonomisinin gelecek yıllarda çok fazla ileriye gidemeyeceğini ve olumsuz sonuçlar doğuracağını ifade etti.

“Resesyonlar her dönemde meydana gelebilir…”

FED’in 12. Başkanı olarak görev yapmış olan Paul Volcker ise diğer başkanların aksine kısa bir açıklamada bulundu. Volcker, mevcut risklere vurgu yaparak; ekonomisinin sıkıntılı dönemler geçirdiğini söyledi. Ancak bu dönemlerin daha öncede yaşandığını belirten Volcker, resesyonların her dönem meydana gelebileceğini ve bunu bir endişe ortamına dönüştürmemek gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum