Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanları Faiz Artırımı için Nisan veya Haziran Diyor

FED Başkanları Faiz Artırımı için Nisan veya Haziran Diyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere iki hafta önce ABD Merkez Bankası’nın (FED) Mart ayı toplantısı gerçekleşti. Yılın ikinci FED toplantısında piyasalar yeni bir faiz artırımı kararı beklediler, ancak beklenen olmadı ve yetkililer faizi yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tuttular. Ayrıca yetkililer yeni yıl için öngörülen faiz sayısını ise 4’ten 2’ye indirdiklerini açıkladılar. FED’in Mart ayı toplantısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Yaşanan bu süreçte FED’in önümüzdeki ay ve Haziran’da gerçekleşecek toplantılarda nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu olmaya başladı. Piyasaların merakla beklediği FED toplantılarıyla ilgili olarak St. Louis FED Başkanı Bullard ve San Francisco FED Başkanı Willams, bugün kamuoyuna düşüncelerini açıkladılar. Başkanların açıklamalarından öne çıkan noktalar ise şöyleydi;

“Komite faizi işaret edebilir,”

St. Louis FED Başkanı James Bullard, FED’in önümüzdeki ay ve Haziran’da gerçekleşecek toplantılarıyla ilgili olarak görüşlerini açıkladı. Bullard yaptığı değerlendirmede, FED’in Nisan veya Haziran ayında yeni bir faiz artırımına gidebileceğini dile getirdi. FOMC’nin önümüzdeki iki toplantısının canlı toplantılar olabileceğini belirten Bullard, komite’nin önemli adımlar atacağını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Bullard, ABD ekonomisinin ılımlı bir hızla büyümeye devam edeceğini belirterek; yıl sonunda işsizlik oranının yüzde 4,5 veya altında olacağını savundu. Enflasyon hedefine ulaşılamamasının nedeni olarak ise Bullard, global petrol fiyatlarının oldukça düşük seviyelerde seyretmesini işaret etti. Açıklamalarının son bölümünde ise Bullard, enflasyonun artmaya başlayacağını ve böylelikle 2017 yılı içerisinde yüzde 2 seviyesini aşacağını ifade etti.

“FED negatif faiz uygulamak zorunda kalmayacak!”

San Francisco FED Başkanı John Williams, ABD ekonomisi ve FED’in yeni yılda gerçekleşecek toplantılarıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Williams, global gelişmelerin ABD ekonomisinin normalleşmiş faiz oranlarına dönmesini engellediğini söyledi. ABD ekonomisinin oldukça iyi işler çıkardığını belirten Williams, istikrarlı enflasyon ve güçlü istihdam büyümesinin bunu açıkça gösterdiğini dile getirdi.

Açıklamalarının devamında ise Williams, FED’in politika kararlarının verilere bağlı kalmaya devam edeceğini belirterek; FED’in en önemli endişesinin enflasyon olduğunu söyledi. Yüzde 2 enflasyon hedefine 3,5 yıldır ulaşılamadığını dile getiren Williams, global deflasyonist faktörlerin hala enflasyonu aşağıda tutmaya devam ettiğini savundu. Açıklamalarının son bölümünde ise Williams, FED’in Avrupa ve Japonya gibi negatif faiz uygulamak zorunda kalmayacağını belirterek; ABD ekonomisinin çok daha güçlü bir pozisyonda olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar