Yatırım yapmaya başla!

FED Başkanı Powell Faiz Artırım Kararını Yorumladı

FED Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü alınan 25 bp'lik faiz artırım kararını yorumlarken, Trump söz konusu durumdan memnun olmadığını dile getirdi.
FED Başkanı Powell Faiz Artırım Kararını Yorumladı

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, dün akşam açıklanan faiz artırım kararını değerlendirdi. Yükselen piyasa ekonomilerinin performansının ABD ekonomisi ve para politikası için önemli olduğunu belirten Powell, büyümenin çok sağlıklı bir hızda devam ettiğini, işsizliğin düşük ve çalışan kişi sayısının gittikçe arttığını söyledi. Powell alınan faiz artışını yorumlarken, ABD Başkanı Donald Trump, karardan memnun olmadığını ve yüksek faiz oranına her zaman karşı olduğunu ifade etti.

Powell, Washington’da yaptığı basın toplantısında, dün akşam alınan faiz artırım kararını değerlendirdi.

ABD ekonomisinin güçlü olmasının ve faizlerin artırılmasının özellikle dolar borcu olan ülkeler başta olmak üzere, diğer ülkeler üzerinde de baskı yarattığının farkında olduklarını söyleyen Powell, bu sebeplerden kademeli bir şekilde davranmaya çalıştıklarını dile getirdi. Enflasyonun düşük ve durağan, işsizliğin düşük, istihdamın ve ücretlerin yüksek, ekonomideki büyüme hızının gayet iyi olduğu bir ortamda FED’in faizleri kademeli bir şekilde artırmasının ülke ekonomisinin büyümesi açısından doğru bir hamle olduğunu belirtti.

Başkan Powell, faiz artırımlarının ekonominin gidişatına göre şekilleneceğini söyledi.

Faiz artışından sonra bunun ekonomiye yansımalarını ölçebildiklerini söyleyen Powell, şimdiye kadar ekonomilerinin çok iyi giderek, beklentileri karşıladığını ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump’ın faiz artışından memnun olmadığı yorumuyla ilgili olarak ise para politikasını belirlerken, bu tarz siyasi faktörleri değerlendirmeye almadıklarını belirtti. 2015 yılından bu yana kullanılan “FED’in para politikası duruşu destekleyici olmayı sürdürüyor” ifadesinin artık miadının dolduğunu, öte yandan bu değişikliğin faiz artışı hızında herhangi bir fark olacağı anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Faiz artırımı konusunda kademeli bir şekilde hareket etmeye ve şeffaf davranmaya çalıştıklarını söyledi.

Dolar bazlı borcu olan ülkelerin çok ciddi sorunlar yaşadığını belirten Powell, bu durumun yükselen piyasa koşullarına sahip ekonomiler için sıkıntı yaratmadığını, sadece az sayıda ülkenin bu duruma ek olarak, yüksek enflasyon ve dış borç gibi kırılganlıklar sebebiyle zorlandığını ifade etti. Yeniden Trump’ın faiz artışı konusundaki düşüncelerine dönecek olursak, yaptığı açıklamada; “Temel olarak düşük faiz yanlısı biriyim” ifadesini kullandı. Bu yıl yapılan 3 faiz artışı, Trump tarafından FED Başkanlığına getirilen Jerome Powell’ın görev süresince gerçekleşmesi de dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum