Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı Jerome Powell Enflasyon Yorumuyla Herkesi Şaşırttı

FED Başkanı Jerome Powell, toplantıların ardından yaptığı brifingde enflasyon yorumu ile herkesi şaşırttı.
FED Başkanı Jerome Powell Enflasyon Yorumuyla Herkesi Şaşırttı
Yorum

FED’in iki günlük FOMC toplantısı dün sonlandı ve Başkan Jerome Powell’ın düzenleyeceği brifingde nelere dikkat çekeceği merak edilmeye başlanmıştı. Enflasyon konusunda odaklanılması bekleniliyordu ve Powell’ın yorumları ile Trump’ı kızdırmaması gerektiği söyleniyordu. Powell ise yaptığı yorum ile herkesi şaşırttı.

FED Başkanı Jerome Powell, enflasyon ile ilgili olarak sadece tek bir kelime kullandı ve bunun “geçici” olduğunu söyledi.

Powell Enflasyon Geçici DediBu yorumuyla herkesi şaşkınlığa uğrattı. Yatırımcılar, son dönemde yapılan zayıf enflasyon okumalarının FED ile ilgili olacağı ve bu yıl faiz oranlarını düşüreceğini düşünüyorlardı. Powell ise merkez bankasının hala zayıflığı; portföy yönetim hizmetleri, düşük giyim fiyatları ve uçak bileti gibi geçici faktörlerin bir sonucu olarak gördüğünü dile getirdi.

FED’in enflasyon hedefi yüzde 2 seviyesinde bulunuyor ve izlediği PCE deflatörü ilk çeyrekte şaşırtıcı bir şekilde yüzde 1,5 düzeyine geriledi. Powell geçici faktörlerin “iş başında” olabileceğinden şüphelendiklerini söyleyerek, enflasyonun FED’in hedefine zaman içinde geri dönmesi ve ardından hedef etrafında simetrik olması gerektiğini belirtti.

Powell, “Enflasyonun ısrarlı bir şekilde aşağı doğru çalıştığını görürsek bu, komitenin endişe edeceği ve politika belirlerken dikkate alacağı bir şey,” dedi.

Politika Belirlerken Enflasyonu Dikkate AlıyoruzPowell, FED’in bir takım sorunların enflasyonu engellediğine inandığını ancak birkaç yıl önce enflasyonu etkileyen cep telefonu oranlarındaki değişim gibi geçici faktörler olduğuna dikkat çekti. Durumun böyle olup olmadığını görmek için de bunları dikkatle izleyeceklerini ifade etti.

FED başkanının yorumlarının ardından Hazine tahvillerinin getirileri düşerken, dolar güçlendi. FED brifinginden önce federal fonlar vadeli işlemleri ise Aralık ayına göre 25 baz puan gevşetmeyi fiyatlamaya başlamıştı. Powell, ekonomiyi ılımlı olarak etkileyen risk faktörlerinden de bazılarını açıkladı.

Wells Fargo Direktörü Michael Schumacher, bunu “günün geçiş haberi” olarak yorumladı ve piyasaların makul olduğunu söyledi.

Wells Fargo Günün Geçiş Haberi YorumuSchumacher, “2019’un sonu için federal fonlar için fiyatlandırmaya bakarsanız yaklaşık 9 baz puan hareket ettiğini görürsünüz. Piyasa çok daha makul görünüyor,” yorumunda bulundu.

Schumacher; pazarın, Powell’ın küresel ekonomide iyileşme, ticaret savaşı ve Brexit gibi risk faktörlerinden daha az etkilenme gördüğü, ancak FED’in bu yönde hareket etmediğini vurgulamasına tepki gösterdiğini söyledi. Schumacher, “Bu noktada ortadalar, tahteravallinin iki ucunda oturmuyorlar, bu da insanlara anlattıkları şeydi ama pazar gerçekten inanmıyordu,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu