Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı “Ekonomi Sağlıklı” Dese de Yaklaşan Tehlikelere Karşı Uyardı

FED Başkanı Jerome Powell, ekonominin sağlıklı olduğunu söyledi ancak ters akıntılar ve çelişkili sinyaller konusunda da uyarıda bulundu. Detaylar aşağıda;
FED Başkanı “Ekonomi Sağlıklı” Dese de Yaklaşan Tehlikelere Karşı Uyardı
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell, ekonominin sağlıklı olduğunu söyledi ancak ters akıntılar ve çelişkili sinyaller konusunda da uyarıda bulundu. Federal Rezerv Başkanı, dün ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde yaptığı yarıyıl para politikası sunumunda, ABD ekonomisinin güçlü kalmaya devam ettiğini ancak tehlikelerin ortaya çıkıyor olduğunu dile getirdi.

FED’in işleri yakından takip ettiğini ve gerektiği takdirde politikayı uyarlamaya hazırlıklı olduğunu kaydeden Powell, ABD ekonomik görünümünü ekseriyetle olumlu olarak nitelendirse de dışarıdan gelen tehlikelere işaret etmeyi unutmadı. Powell bu durumu şu sözlerle anlattı: “Mevcut ekonomik koşulları sağlıklı ve ekonomik görünümü olumlu bulurken geçtiğimiz birkaç ay boyunca, bazı ters akıntılar ve çelişkili sinyaller gördük.”

Ayrıca; “Finansal piyasalar yıl sonuna doğru çok daha değişken hale geldi ve finansal koşullar şu anda geçen yılın başlarına kıyasla büyüme için çok daha az destekleyici” dedi.

FED Powell Finansal Piyasalar Değişken Finansal Koşullar Büyümeyi Az DestekliyorÇin ve Avrupa’nın özel ilgili alanları olduğunu aktaran Powell, FED’in şu anda Brexit görüşmelerinin ve ticaret müzakerelerinin nasıl yürüdüğünü izlediklerini; “gelişen bu sorunları dikkatlice izleyeceğiz” diyerek aktardı. İlgili haberlerde, FED’in geçtiğimiz birkaç ay boyunca belirlenmiş bir politika yolunda ilerlediği ve koşullar zayıf olsa bile sıkılaştırmaya devam edeceği endişeleriyle piyasanın çapraz ateşi altında kaldığı hatırlatıldı.

Ne var ki son zamanlarda yetkililer FED’in hem faiz oranlarına yaklaşım hem de FED’in bilançosundaki tahvilleri azaltma konusu dahil politika yolunda daha sabırlı davranacağı yönünde mesajlar veriyorlardı.

FED Yetkilileri Faiz Sabırlı Yaklaşım Powell Aralık ayındaki bilanço azalmasını otopilotta olduğunu açıkladığında yatırımcıları sarssa da Salı günkü açıklamasında farklı bir yönü temsil etti. “Ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında bilanço normalleştirme sürecini tamamlamak için herhangi bir detayı düzenlemeye hazır olduğumuzu söylüyorum.

Uzun vadede, bilançonun büyüklüğü döviz ve banka rezervleri gibi Federal Rezerv yükümlülüklerine olan talep tarafından belirlenecektir.” diyen Powell, ilk defa FED’in azalmayı durdurmadan önce banka rezervlerinin nerede biteceği konusunda bir tahminde bulundu. Buna göre Powell, muhtemel seviyenin 1 triyon dolar civarında olduğunu belirterek seviyeyi makul bir başlangıç noktası olarak tanımladı.

Rezervler şu anda 1.6 trilyon doların biraz üzerindeydi dolayısıyla Powell’ın rakamları gevşemenin 2019 sonunda sona ereceği konusundaki fikir birliğini yeniden onayladı.

FED Başkanı Powell Rakamları Gevşeme 2019 Sonunda Bitecek Komite Başkanı Senatör Mike Crapo ise verdiği bir demeçte, FED’in teşvik programlarıyla ilgili uzun zamandır endişelendiğini ve diğer endişelerin yanı sıra bilançonun nihai büyüklüğünün ne olacağı konusunda netlik aradığını kaydetti.

Öte yandan Powell, politikaya ek olarak başka birçok ekonomik mesele hakkında da konuştu. Özellikle de FED’in yüzde 2’lik hedefinin altındaki düşük enflasyon seviyelerine ve sürdürülemez bir yolda dediği zayıf üretkenlikle kamu borcuna değindi. Olumlu gelişmeler arasında ise Powell, düşük gelirliler arasında artan işgücü katılımının yanında daha güçlü ücret artışına işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu