Yatırım yapmaya başla!

FED Başkanı Jerome Powell’ın Konuşmaları ile Dolar 4,80’in Altına İndi

Dolar kuru 4,84 lira seviyelerinden güne başlayıp yatay seyrettikten sonra Jerome Powell'ın faiz artırımına yönelik konuşması sonrasında 4,80'in altına indi. İşte detaylar;
FED Başkanı Jerome Powell’ın Konuşmaları ile Dolar 4,80’in Altına İndi

FED Başkanı Jerome Powell ABD Kongresi’nde yaptığı sunumda, kademeli faiz artışlarını sürdürmenin en iyi yöntem olduğunu dile getirdi. Dolar kuru ise güne 4,84 lira seviyelerinden başladıktan sonra yatay seyretti. Powell’ın konuşması yaklaştıkta gerilemeye başlayan kur, konuşmanın ardından 4,80 liranın altına indi.

Dolar kurundaki kayıplar yüzde 1’i aşarak, uzunca bir süre sonra 4,80 liranın altına indi.

Dolardaki Kayıplar Yüzde 1'i Aştı

Güne 4,8436 liradan başlayan dolar kuru, 15:00 sularına kadar yatay seyretti ve küçük dalgalanmalar gösterdi. Ardından Jerome Powell’ın konuşmalarına dair yapılan yorumlar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamaları gibi etkenlerle dolar kuru gerilemeye başladı.

Dolar Kurundaki Dalgalanmaları Takip Etmek için Tıklayın…

Dolar 18:00 sularında 4,7827 lirayı gördü ve yüzde 1,30 oranında ekside seyretmeye başladı.

Dolar 4,7827 Lira

Uzunca bir süre sonra görülen bu seviyeler, piyasalara ılıman bir hava getirdi. FED Başkanı Powell’ın ABD Kongresi’nde 2 günlük sunumu başladı ve faiz artışlarının kademeli olarak sürmesinin en iyi yol olduğunu dile getirdi. Bu açıklamalar, doların sabah saatlerinde başlayan düşüşüne kaldığı yerden devam etmesini sağladı.

Gelecek hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısı ise dolar kurunun seyri için en önemli belirleyici olarak görülüyor.

TCMB Toplantısı Bekleniyor

Powell, “istihdam piyasası güçlüyken, enflasyon hedefe yaklaşırken ve görünüme ilişkin riskler dengeliyken FOMC, şu anda kademeli faiz artışlarını sürdürmenin en iyi yol olacağına inanıyor,” ifadelerini kullandı. İşsizlik oranının daha da düşmesini beklediğinden bahseden Powell, enflasyonu yüzde 2’ye yakın tutmak için mücadele edeceğini söyledi.

Powell, ticaret savaşlarının ve Trump’ın vergi indirimlerinin etkilerinin temel belirsizlikler olduğunu savundu.

Powell Ticaret Savaşları Yorumu

ABD ekonomisinin sağlam büyümeye devam ettiğini söyleyen Powell, ücretlerin de 2017 yılına göre daha hızlı arttığına dikkat çekti. Bazı faktörlerin ise pozitif görünüme katkıda bulunduğunu kaydetti. Finansal koşulların büyüme için olumlu olduğuna, bankacılık sisteminin kriz öncesinden daha güçlü hale geldiğine, mali politikanın ise destekleyici konumuna değindi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum