Yatırım yapmaya başla!

FED Avrupa ile Ayrışırsa Ne Olur?

FED Avrupa ile Ayrışırsa Ne Olur?

Bundan tam 21 yıl önce, henüz Euro ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) yokken, Avrupa’nın gösterge faizi Almanya Merkez Bankası Bundesbank tarafından belirleniyordu. Yine o dönemde yani 1994 yılında, Nelson Mandela Güney Afrika’nın ilk siyahi devlet başkanı olmuş, Janet Yellen University of California Berkeley’de ders veriyor ve FED guvernörü olmak için hazırlanıyordu. Şu anda Avrupa Merkez Bankası Başkanlığını yürüten Mario Draghi ise İtalya’da maliye bakanlığında üst düzey bir yetkili olarak görev alıyordu.

1994 yılının Mayıs’ında FED gösterge faizini %3’ten %3.5’e yükseltme kararı aldı. O dönem FED, Alan Greenspan tarafından yönetiliyordu. Aynı zamanlarda Hans Tietmeyer’in başında olduğu Bundesbank, Avrupa’nın en büyük ekonomisini desteklemek için iskonto faiz oranlarını %5’ten %4.5’e indirdi. Her iki bankanın ortak isteği ise doların güçlenmesiydi.

Tarih 2015, 21 yıl önce yaşanan durumun bir benzerinin Aralık ayında yaşanması oldukça yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

Credit Suisse Group AG döviz stratejistleri müşterileri için hazırladıkları raporda, bugünkü gelişmeler ile 1994 arasında bir paralellik kurmanın adil olmadığını, o dönemde tahvil faizleri politika farklılaşsa bile ABD’nin tahvil faizlerinden yukarıda kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Citigroup, kısa vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizlerinin FED’in politika değişimine tepki vererek yükselmesi ile birlikte, ABD’de getiri eğrisinin daha yatay hale geleceğini öngörüyor.

Geçmişte olan olayların gelecekteki sonuçların garantisi olmadığını vurgulayan danışmanlık şirketi Gavekal Dragonomics’in baş ekonomisti Anatole Kaletsky, konu ile ilgili olarak; 1994’te olduğu gibi doların Alman markı karşısında 2 yıllık yükselişine başladığı, Nisan 1995’e kadar düşmeye devam etmesine benzer şekilde tarihin tekerrür edebileceği yorumunu yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum