Yatırım yapmaya başla!

FED’in 2017 Ocak Toplantısı Kararı Piyasaları Nasıl Etkiledi?

FED 2017'nin ilk toplantısını gerçekleştirdi. İki gün süren toplantı, Çarşamba günü sonuçlandı. Toplantı sonrası yayınlanan metinde FED; faiz oranlarını sabit tuttu ve ekonominin iyimser seyrini koruduğunu belirtti. Şimdi gelelim FED kararları öncesinde ve sonrasında piyasalarda yaşanan son gelişmelere...
FED’in 2017 Ocak Toplantısı Kararı Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısı dün sona erdi. ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikalarını belirlediği toplantıdan, faizleri sabit tutma kararı çıktı. Yılın ilk toplantısında oy birliği ile alınan kararlar sonucunda, faizlerin 0,50-0,75 aralığında tutulduğu bildirildi.

Toplantı sonrası yayınlanan metinde işsizlik konusuna da değinildi. Yapılan açıklamada FOMC’nin Aralık ayı toplantısından sonra, işsizliğin azaldığı ve istihdamda artış olduğu belirtildi. Yine açıklanan metinde ABD ekonomisinin büyümesi konusunda “ılımlı” ifadesi kullanıldı. Ancak son aylarda tüketicilerin harcamaları ve enflasyonun artmaya devam etmesine rağmen, hala %2’lik hedefin altında olunduğu da eklendi. Enflasyonun bu durumu ile ilgili olarak ise “Ekonominin görünümüne ilişkin kısa vadeli riskler aşağı yukarı dengelenmiş gözüküyor,” ifadesi kullanıldı.

Faiz artışının sabit tutulduğu toplantı sonrası açıklanan metinde, bir sonraki faiz artışına dair en ufak bir ipucu verilmediği söylendi. Analistler ise bu ketum tutumu, ABD’nin Donald Trump başkanlığındaki yeni yönetiminin, mali konulardaki belirsizliğine bağlıyor. Ancak BlackRock Global Sabit Getiriler Baş Yatırım Yetkilisi Rick Reider faiz artışıyla ilgili olarak; “Eğer FED Mart ayında bir faiz artırımı yapar ise 2017 yılında 4 kez faiz artırımı görebiliriz ve veriler destekleyici olmaya devam ettiği sürece 3 faiz artırımı çok büyük bir olasılık,” diyerek görüş bildirdi.

Peki, FED’in faizleri sabit tutma kararı piyasaları nasıl etkiledi? Şimdi dilerseniz piyasalarda karar öncesi ve sonrasında yaşanan son duruma hep birlikte bakalım.

FED Kararı Öncesinde Piyasalarda Neler Yaşandı?

FED Kararı Öncesinde Piyasalarda Neler Yaşandı?FED toplantısından faiz artırımının sabit tutulma kararı çıktığını ve bu kararın piyasalar üzerinde etkileri olacağını belirttik. FED kararının dolar, altın ve küresel piyasalar üzerindeki etkilerine birazdan değineceğiz. Ama ilk olarak karar öncesi piyasaların son durumu neydi, ne gibi gelişmeler yaşanıyordu, bu soruların yanıtlarını verelim.

FED kararı öncesinde ekonomik büyümenin hızlandığına dair iyimserliğin yaşanması doların yükselmesine neden oldu. Dolar değer kazanırken, hazine tahvilleri gerileme kaydetti. ABD hisseleri ise yatay seyrini koruyor. Apple’nin kar sonuçları beklentinin üzerinde gelerek, Temmuz ayından bu yana en büyük yükselişini yaşadı. Siemens AG ve Volvo gibi Avrupa hisseleri, haftanın en büyük kazancını sağlayan şirketler oldu.

Edinburgh’daki Standard Life Investments Ltd. Küresel Strateji Müdürü Andrew Milligan; piyasaların genel seyir hakkında çelişkili olduğunu, önümüzdeki dönemlerde en ufak bir riskten bile etkilenen doların, dikkatle izlenmesi gerektiğini dile getirdi.

FED kararı öncesinde dolardan etkilenen diğer küresel piyasalara şöyle bir bakacak olursak;

  • S&P 500 Endeksi %0.2’lik küçük bir düşüşle 2,275.02’ye geriledi.
  • Stoxx Europe 600 Endeksi %0.9 kadar yükseliş yaşadı.
  • Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0.3 artış gösterdi.
  • Euro dolar karşısında değer kaybederek, %0.2 zayıfladı.
  • Kamu hizmetleri ve enerji hisseleri değer kaybederken, bankalar yükselişe geçti.

FED’in 2017 Ocak Kararı Dolar/TL Kurunu Nasıl Etkiledi?

FED'in 2017 Ocak Kararı Dolar/TL Kurunu Nasıl Etkiledi?Çarşamba günü sonuçlanan FED toplantısında, faizlerin sabit tutulduğu kararı çıktı. Yılın ilk toplantısında faizlerin %0,50-0,75 aralığında tutulduğu belirtilirken, 14-15 Mart’ta yapılacak bir sonraki toplantıda alınacak kararlar için herhangi bir sinyal verilmedi. Peki, ekonominin ılımlı seyrettiği belirtilen toplantı sonrasında dolar nasıl etkilendi?

FED kararı öncesinde 3,76 olan dolar, toplantıdan faizlerin sabit tutulacağı kararı çıktıktan sonra fazla değişmedi. Bu sabah itibariyle ise 3,73 seviyesine geriledi.

FED’in 2017 Ocak Kararı Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?

FED'in 2017 Ocak Kararı Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?FED’in para politikasında değişikliğe gitmemesi ve faizleri sabit tutması altını etkilemedi. Dolar düşerken altın yükseldi. Kazançlarını 4. güne taşıyan altın, Singapur saatiyle 10:33’te 1.213.23 dolardan işlem gördü.

Phillip Futures Stratejitsi Bryan Lum, FED kararları ile ilgili olarak; “Faizleri sabit tutma kararı genel anlamda beklentileri karşılarken, piyasalar FED’in daha şahin bir ton edinip edinmeyeceğini izliyor,” ifadesini kullandı.

FED’in 2017 Ocak Kararı Küresel Piyasaları Nasıl Etkiledi?

FED'in 2017 Ocak Kararı Küresel Piyasaları Nasıl Etkiledi?Küresel piyasalar, FED’in faizleri sabit tutma kararı ve dahası, ilerleyen dönemlerdeki gelişmeler hakkında en ufak bir sinyal vermemesi sebebiyle gerileme gösterdi. Asya hisseleri başta olmak üzere birçok piyasa dolardaki düşüşten etkilendi.

Avustralya doları, dış ticaret verisinin beklentileri aşmasıyla birlikte, üç ayın en yüksek seviyesini gördü. Altın değer kazandı, Euro/TL ise FED kararı öncesinde 4.0555 seviyesinde iken, karar sonrasında 4.0535’te seyretti. Yani karar, Euro üzerinde herhangi bir etki yaratmadı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yatay seyrini korurken, Japonya Topix Endeksi %1 geriledi. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, %0.3 oranında düşüş yaşadı. Petrol ise %0.6 kadarlık bir düşüşle varil başına 53.56 dolardan işlem gördü.

Hem FED kararı hem de Donald Trump’ın göreve gelmesi gibi etkenlerle zirveden düşüşe geçen hisse senedi endekslerinde dikkatler, ABD’de açıklanacak olan istihdam verilerine çevrildi. Cuma günü açıklanacak veriler piyasalar tarafından merakla bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak görüş bildiren Commonwealth Bank of Australia Döviz Stratejisti Elias Haddad, “Trump yönetiminin korumacı tavrı ve ayırıcı siyasi yaklaşımı mali teşvik önlemlerinin rayından çıkabileceğine ilişkin endişeleri artırdı. Dolar kısa vadede defansif olmaya devam edecek,” dedi.

Uzmanlar FED’in 2017 Ocak Kararını Nasıl Değerlendirdi?

Merakla beklenen FED kararında, Donald Trump belirsizliğinin hakim olduğu açıkça anlaşılıyor. Uzmanların yorumlarına bakıldığında da politik belirsizliklerin, ABD ekonomisine ne gibi etkiler yaratacağı az – çok belli oluyor. FED’in resmi Twitter hesabından atılan bu tweetle kararlar açıklandı:

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum