Paylaşım

FED 2016 Aralık’ta Yüzde Kaç İhtimalle Faiz Artırır?


 

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına gidip gitmeyeceğine yönelik spekülasyon, bugünlerde yeni bir boyut kazandı. Pozitif yöndeki ABD verilerinin ardından, FED’in gösterge faizi vadeli kontratları faiz artırım beklentilerini giderek arttırdılar. FED Aralık’ta yüzde kaç ihtimalle faiz artırımına gider? Merak edilenler haberimizde;

Küresel piyasaların yıl başından bu yana merak ettiği konuların başında kuşkusuz, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına gidip gitmeyeceği yer alıyor. FED 2016’da gerçekleştirdiği toplantıların tamamında, faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında tutma kararı almıştı. Hatırlanacağı üzere geçen ay gerçekleştirilen Eylül ayı toplantısında da FED, faiz artırımını pas geçmişti. Ancak toplantıda dikkat çeken en önemli nokta; bazı üyelerin faiz artırımını istemesi olmuştu. Bu doğrultuda FED 2016 Eylül’de faizi sabit tutma kararını kıl payı mı aldı sorusu akıllara gelmişti.

Son haftalarda ABD’de açıklanan verilerin ekonomistlerin beklentilerini aşması, FED’in yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentileri de desteklemeye başladı. Özellikle geçen hafta açıklanan Eylül ayına ilişkin TÜFE verilerinin beklentilerden iyi gelmesi, FED’in elini güçlendirdi. Yaşanan tüm bu gelişmelerin yanı sıra, Eylül ayı toplantısına ilişkin açıklanan tutanaklar da piyasalardaki faiz artırımı algısını kuvvetlendirmeye yetti. Tutanaklarda; kısa vadeli risklerin dengeli olduğu dile getirilmiş ve göreceli olarak yakın bir zamanda faiz artırmanın uygun olacağı ifade edilmişti. Tutanaklara ilişkin tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

FED’in Aralık’ta faiz artırma ihtimali yüzde 71

Tutanakların ve verilerin faiz artırımını desteklemeye başladığı konjonktür içerisinde, FED’in faiz artırımına gitme ihtimali bir hayli artmış durumda. FED’in gösterge faizi vadeli kontratları, Aralık ayında gerçekleştirilecek olan yılın son toplantısında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 71’e kadar yükseltmiş durumdalar. Hatırlanacağı üzere bu oran geçen haftaki işlemlerde yüzde 68 düzeyindeydi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın