Yatırım yapmaya başla!

Petrol Talebinin En Önemli İtici Gücü Arabalar Değil Petrokimyasallar Olacak

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, petrol talebinin tek önemli itici gücünün arabalar değil, plastikler olacağını söyledi. Detaylar haberimizde;
Petrol Talebinin En Önemli İtici Gücü Arabalar Değil Petrokimyasallar Olacak

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, bugün verdiği demeçte plastiklerin yakında petrol talebindeki tek en önemli etken olacağını söyledi. “Gelecek 10 – 15 yıla baktığımızda küresel petrol talebi büyümesinin en önemli tek etkeninin petrokimyasallar olduğunu söyleyebiliriz” diyen Fatih Birol, konuşmasına şöyle devam etti: “Petrol talebini ve petrol piyasası dinamiklerini tartışırken, odak noktası yalnızca otomobillerde ki bu tamamen yanlış.”

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, petrol talebinin en önemli itici gücünün arabalar değil plastikler olacağı yönündeki açıklamalarıyla dikkat çekti.

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol Petrol Talebi Yorumu Gelecek 10 – 15 yıl içinde küresel petrol talebi artışının en önemli etkeninin petrokimyasallar olacağını söyleyen Birol, bu öngörüsünün yanında ayrıca; “sürdürülebilir petrokimyasallar yapma tedbirleri elbette bu büyümeyi azaltabilir ancak petrokimyasalların uzun yıllar boyunca petrol talebinin en önemli itici gücü olacağı konusunda şüphemiz yok” ifadelerini kullandı.

IEA Başkanı Fatih Birol daha önce yaptığı bir açıklamada da petrokimya sektörüne gönderme yaparak bu konunun göz ardı edildiğini söylemişti.

IEA Başkanı Fatih Birol Petrol Talebinin İtici Gücü Petrokimyasallar Olacak Küresel enerji tartışmalarının kör noktalarından birinin de petrokimya olduğunu dile getiren Birol, söz konusu sektörün uzun yıllar daha petrol talebinde büyümeyi besleyeceğini kaydetmişti. Taşımacılık için kullanılan petrole olan talebin 2050’ye kadar yavaşlayacağını dile getiren Birol, buna gerekçe olarak elektrikli araçlardaki artış ve içten yanmalı motorların kullanılmasını vermişti.

Hatta Birol yaptıkları analizlere göre petrokimyasal kullanımının petrol fiyatları üzerinde otomobil ve havacılık sektörlerine kıyasla daha etkili olacağını da aktarmıştı.

Petrokimyasal Kullanımı Havacılık ve Otomobil Sektöründen Etkili OlacakZaten geçtiğimiz hafta Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan raporda da plastik ve petrokimyasal ürünlerin 2050’ye kadar petrol talebine yön vereceği belirtilmiş ve bunun akaryakıt kullanımındaki yavaşlamayı telafi edeceği yazılmıştı. IEA raporunda hükümetlerin kirliliği ve karbon salınımını azaltma çabalarına rağmen Hindistan ve Çin gibi gelişmekte olan ekonomilerdeki büyümenin petrokimyasal için talebi artıracağını öne sürmüştü.

İlgili haberde, hammaddesi gaz ve petrol olan petrokimyasalların plastik şişelerden güzellik ürünlerine, gübrelerden patlayıcılara varana kadar bir dizi üründe kullanıldığı vurgulandı. Ayrıca Exxon Mobil ile Royal Dutch Shell gibi petrol şirketlerinin gelişen ekonomilerin patlamaya hazır plastik talebine karşı bahse girdikleri ve her iki şirketin de gelecek yıllarda yeni petrokimyasal tesislerine yatırım yapmayı planladıkları belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum