Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Eylül Ayının En Çok Getiri Sağlayanı Belli Oldu!

Eylül Ayının En Çok Getiri Sağlayanı Belli Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2016 yılının Eylül ayına ilişkin ‘Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları’ raporuna göre; en yüksek aylık reel getiri Devlet İç Borçlanma Senetleri’nden (DİBS) elde edildi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 1,03, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 0,92 oranlarıyla en yüksek getiriyi sağlayan reel yatırım aracı, DİBS oldu.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde finansal yatırım araçlarından Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 0,79 ve mevduat faizi yüzde 0,46 oranlarında reel kazanç sağlarken, tam tersine bakacak olursak, dolar yüzde 0,21, Euro yüzde 0,24 ve külçe altın ise yüzde 1,06 oranlarında yatırımcısına getiri kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde, BIST 100 Endeksi yüzde 0,90, mevduat faizi yüzde 0,57 oralarında reel getiri imkanı sağladı. Dolar ise yüzde 0,1, Euro yüzde 0,13 ve külçe altın yüzde 0,95 yatırım kaybettirdi.

Üç ve altı aylık dönemde en fazla getiri sağlayan ‘külçe altın’

Üç aylık yapılan değerlendirmede ise en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracının külçe altın olduğu belirlendi. Külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,53, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,04 oranlarında reel kazanç sağladı. En çok kaybettiren ise; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,19, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,28 oranında BIST 100 oldu.

Altı aylık döneme bakacak olursak, külçe altın yine yerini koruyarak en yüksek kazancı sağlamış oldu. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,52, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6,64 oranlarında getiri sağlayarak yatırımcıların yüzünü güldürdü. Aynı dönem içerisinde BIST 100 Endeksi yine en çok kaybettiren olurken, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,97, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,87 ile son sırada yer aldı.

Yıllık dönemde külçe altın zirvede

Yıllık olarak değerlendirilen finansal yatırım araçlarında en yüksek reel getiriyi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,55, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,68 ile külçe altın sağladı. Yıllık bazda yatırımcıları en çok üzen ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,52, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,46 oranlarıyla Euro oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum