Yatırım yapmaya başla!

Euro Haftayı Rekorla Kapattı! Yeni Zirve 4,72 Lira

Euro, haftanın son gününde ardı ardına rekorlar kırarken, kapanışı da tüm zamanların en yükseğinden yaptı. İşte detaylar;
Euro Haftayı Rekorla Kapattı! Yeni Zirve 4,72 Lira

Euro ve dolar tarafında sular durulmuyor. Bir miktar düşüş gösteren kurlar, aynı hızla yükselişe devam ediyor. Euro, hafta boyunca hem dolar hem de Türk lirası karşısında değer kazandı. Türk lirası karşısında ardı ardına rekor seviyeler kaydeden Euro, haftayı 4,72 seviyesinden kapattı. Dolar karşısında ise 9 haftanın en yüksek seviyesini kaydetti.

Euro dün TL karşısında önce 4,68‘i ardından 4,69’u gördükten sonra kapanışta 4,7210 seviyesine kadar yükseldi.

Euro/TL 4,70'e Yükseldi

İki günlük ara sonrasında Euro yeniden 4,7013 ile tarihi zirvesini gördü. Yurt içi piyasaların kapanışından sonra bir miktar daha yükselerek, 4,7212 seviyesine kadar ulaştı. Yükselişin nedeni ise Euro’nun dolar karşısındaki değer kazanışı olarak kaydedildi.

Euro dolar karşısında 1,1899 seviyesini kaydederek yeni bir zirveye işaret etti.

Euro/USD 1,1899'e Yükseldi

Bu yükselişle Türk lirası karşısında da değer kazanan Euro, 22 Kasım’da gördüğü 4,6772 zirvesinden gerilemiş ve 4,6750 seviyesinden işlem görmüştü. Haftanın son işlem gününde ise önce 4,6992 liradan el değiştirdikten sonra 4,70’i test etmeye başladı.

Dolar ise TL karşısında 3,93 seviyelerine geriledikten sonra kapanışta 3,95 lirayı gördü.

Dolar/TL 3,93 Seviyesinde

Sert yükselişine ara veren dolar, küresel alanda hızını kesmiş durumda. FED tutanaklarından çıkan sonuçlara ek olarak TCMB’nin kurdaki yükselişe faizle müdahale edebileceğine yönelik sinyallerin alınması, düşüşü sağlamıştı. 3,98 seviyelerinden 3,90’lara kadar hızla düşen kur, dün 3,93 liradan işlem görmüştü.

Kapital FX’ten Enver Erkan, 3,91 seviyesinden destek alan kurun, ana bant 3,91 – 3,98 dışında kalıcılık oluşturmadığını dile getirdi.

Kapital FX Enver Erkan Yorumu

Bu bandın dışında bir hareket olması için haber etkisi gerektiğini düşündüğünden bahseden Erkan, % 12,25 piyasa fonlamasının ucuz kaldığını da sözlerine ekledi. Uzmanlar doların, Temmuz ayından bu yana görülen en uzun düşüş serisine hazırlandığını da açıkladılar. Doların G-10 paraları karşısında karışık seyrettiğini belirttiler. Dolar göstergesinin ise uzun süreli bir düşüş serisine işaret ettiğini dile getirdiler. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Kasım ayında % 1,6 ekside bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum