Paylaşım

4,75’i Aşan Euro Yeni Rekorunu Kırdı!


 

Döviz kurlarındaki yükseliş hızlandı. Dolar 3,86'yı görürken, Euro 4,75'in üzerine çıkarak tarihi zirveyi yeniledi. Euro'daki rekorun detayları haberimizde...

Dolar kuru güne 3,84 ile yatay bir başlangıç yaptıktan sonra yükselişe geçti. Dolar/TL 3,86’ya fırlarken, 4,75’in üzerine çıkan Euro’dan tarihi rekor geldi! Türk lirası konusunda yaptığı doğru tahminlerle dikkat çeken Natixis analistlerinden Micaelle Feldstein, Euro kurunun önümüzdeki dört beş hafta içerisinde 5 TL seviyesine kadar çıkabileceğini belirtti.

İstanbul serbest piyasada dolar güne 3,84’ten, Euro 4,73’ten başladı.

Döviz kurları dün açıklanan cari işlemler açığının piyasa beklentisinin üzerinde gelmesiyle yönünü yukarı çevirdi. Dolar bankalararası piyasada 3,8601 seviyesine kadar tırmandı. Rabobank Gelişen Piyasalar Döviz Stratejisti Piotr Matys, dolardaki yükselişin devam edeceğini belirtti.

Euro/TL tarihinde ilk kez 4,75 seviyesinin üzerini gördü.

Dolar kuru 18 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeye gelirken, Euro 4,7576 ile tüm zamanların zirvesini gördü. Bugün piyasaların radarında ABD enflasyon verileri olacak. Cari açık sonrası yükselişe geçen döviz kurlarının, ABD verilerine vereceği tepki yatırımcılar tarafından izleniyor olacak.

Canlı Euro Fiyatları ve Tahminler için Tıklayın!

Piyasa ortalamasına göre; TÜFE’nin aylık %0,2, yıllık %2,2 gelmesi, çekirdek enflasyonun ise yıllık %1,8 olması bekleniyor. Enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesinin, dolar üzerinde doğrudan etken olacağı bildirildi.

Türk lirası sepet bazında %0,34 değer kaybetti.

Türk lirasının hem dolar hem de Euro karşısındaki değer kaybı hızlandı. Döviz sepeti 4 Aralık’tan bu yana ilk kez 4,30 aştı ve 4,3071’in üzerine çıktı. Tahvil ve bono piyasasında görülen yabancı ağrılıklı satış dalgasının, Türk lirasının gelişmekte olan benzer ülke piyasalarından negatif ayrıştığını gösteriyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın