Yatırım yapmaya başla!

Euro İtalya’daki Siyasi Krizin Etkisiyle Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Euro, İtalya'nın Ağustos ayında erken seçime gitmesi ve piyasalarda bunun olası sonuçlarının değerlendirilmesi ile başlayan düşüşünü sürdürüyor.
Euro İtalya’daki Siyasi Krizin Etkisiyle Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Euro, İtalya’da genişleyen siyasi krizin etkisiyle diğer ülke para birimleri karşısında sert düşüş kaydetti. Euro/TL dün 5,24 seviyesine kadar indi, bu sabah ise 5,25’ten güne başladı.

Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ülkesi olan İtalya’da yeni bir seçimin gündeme gelmesi İtalyan varlıkları ve Euro’daki pozisyonların hızla azalmasına neden oldu. Bunun yanında 2,4 trilyon dolarlık borcuyla da Yunanistan’dan sonra Euro Bölgesi’nde en fazla kamu borcuna sahip olan ülke konumunda.

Uzmanlar 2010 ve 2012 yıllarında yaşanan borç krizinin ayak seslerinin hissedildiğini belirtiyor.

O yıllarda yaşanan krizin yankıları olarak nitelenen satışların hızlanması ve Euro’nun yeniden 1 dolar seviyesine yaklaşması ihtimaller içerisinde yer alıyor. Euro, TL karşısında geçtiğimiz haftalarda 5,76 ile tarihi zirveyi görmüştü.

Dolar da aynı dönemde 4,93’e yaklaşmış, hemen ardından TCMB tarafından devreye sokulan çözüm metodları ile döviz kurları büyük oranda kan kaybetmişti. Euro, dün lira karşısında 5,24’e kadar indi. Saat 09:35 itibariyle ise 5,2610 liradan işlem görüyor.

Piyasalarda Ağustos ayında erken seçime gitme olasılığının yarattığı olumsuzluklar izleniyor.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Euro’ya karşıt tavırları ile bilinen bir isim olan Carlo Cottarelli‘yi geçici başbakan olarak göreve getirdi. Parlamentodan güven oyu alması halinde 2019 yılı başına, almaması halinde ise Ağustos ayında erken seçime gidileceğini belirtti. Seçimlerin de İtalya’nın Euro Bölgesi üyeliği ve Avrupa Birliği içindeki rolü hakkında fiili bir referanduma dönüşmesinden kaygı duyuluyor. Sandıktan düzen karşıtı partilerin güçlenerek çıkacağı yönde oluşan beklenti, Avrupa’da hisse senedi piyasasını ve Euro’yu çok sert şekilde etkiledi.

Analistler Euro’da değer kaybının süreceğini ifade ederken, dolar karşısında 11 ayın en düşük seviyesine indi.

EUR/USD paritesi şu dakikalarda 1,1564 seviyesinden işlem görüyor. Parite geldiği bu seviye ile 20 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. JP Morgan ve Morgan Stanley, doların güçlenmeye devam edeceğini, teknik analizlerin Euro/Dolar paritesinde 1,05’i işaret ettiğini belirtti. 1,14 direnç, 1,05 ise destek seviyeleri olarak değerlendirildi.

Mayıs’ın başında negatif olan 2 yıllık tahvil getirisi %2,14 seviyesine tırmandı.

10 yıllıkların getirisi ise aynı dönemde %2 seviyelerinden %3,09’a çıktı. Satışların hızlanması Avrupa piyasalarında endişe yaratırken, Milano Borsası’nda özellikle bankacılık sektörü olmak üzere birçok endekste düşüş görüldü. Ünlü yatırımcı George Soros, İran ile nükleer anlaşmadan vazgeçilmesinin Avrupa ekonomisinde olumsuz etki yaratacağını ve dünyanın yeni bir finansal krizle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum