Yatırım yapmaya başla!

Euro Ekonomisi İkinci Çeyrekte Beklentileri Karşıladı

Euro Bölgesi ekonomisi, ikinci çeyrekte hızlı büyürken, enflasyon yorumların merkezinde yer aldı. İşte bölge ekonomisiyle ilgili detaylar;
Euro Ekonomisi İkinci Çeyrekte Beklentileri Karşıladı

Euro Bölgesi’nde yaşanan gelişmeler ve verilerin olumsuzluğu, büyümeye yönelik endişeleri arttırmıştı. Ayrıca Euro para biriminde görülen kötü seyir de umutların iyice azalmasına neden olmuştu. Buna karşın Euro ekonomisinin toparlanma girişimlerinin güçlenmesiyle ikinci çeyrekte % 0,6 oranında büyüme kaydedildi.

Euro Bölgesi’nde daha fazla ülkenin ekonomik toparlanmaya dahil olmasıyla birlikte büyüme oranı, ekonomist beklentilerini karşılayabildi. İkinci çeyrek ekonomi, % 0,6 oranında büyüdü.

Daha Fazla Ülke Büyümeye Başladı

Hatırlayacağınız gibi PMI verilerinde yaşanan düşüş üzerine yorum yapan Berenberg ekonomisti Florian Hense, Euro Bölgesi’nin üçüncü çeyrekte daha yavaş büyüyeceğini söylemişti. Son 6 ayın en yavaş büyümesini gerçekleştirdikten sonra üçüncü çeyrekte de yavaşlamanın devam edeceğini yorumlamıştı.

Euro Fiyatlarını Canlı Takip Etmek için Buraya Tıklayın!

Almanya’nın devam eden büyümesinin yanında İspanya’nın son 2 yılın en güçlü performansını sergilemesiyle ekonominin büyüme kaydettiği açıklandı.

İspanya Güçlü Büyüdü

Yıllardır devam eden ve eşi benzeri görülmemiş parasal teşvik sonrasında ekonomik toparlanma, Euro Bölgesi’nin 19 ülkesine yayılmaya başladı. Bu şekilde bölgenin ekonomisi büyüme kaydetti.

19 Ülke Büyümeye Destek

Euro Bölgesi ekonomisinin toparlanmasındaki en büyük etkenlerin başında, işsizliğin istikrarlı bir şekilde azalması geliyor. Aynı zamanda iş güveninin 10 yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte ekonomideki büyüme hızlanmış durumda.

Mario Draghi yönetimindeki Avrupa Merkez Bankası ise enflasyon ve maaşların artmasıyla ekonomik durgunluğun geçmesi sonucunda büyümenin hız kazanacağı konusunda kendinden emin görünüyor.

Mario Draghi Kendinden Emin Konuştu

Draghi’nin geçtiğimiz haftalarda yaptığı yorum ile birlikte umutların yeniden filizlenmesi ve Euro’nun destek bulması da ekonomiyi iyi yönde etkilemişse benziyor. Şovun daha yeni başladığını belirten Draghi, AMB politikaları hakkında da Şahin açıklamalarda bulunmuştu.

Berenberg Bank Avrupa Ekonomisti Florian Hense, veri açıklanmadan önce bütün mevzunun enflasyon olduğu yönünde açıklamalar yaptı ve fiyat dinamiklerinde bir yansıma olmasından bahsetti. Draghi’nin bu konudaki kendinden emin tarzının meyvelerini henüz toplayamadıklarını da dile getirdik.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum