Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi Ekonomik Güven Endeksi Eylül 2016’dan Bu Yana En Düşük Seviyeyi Gördü

Euro Bölgesi ekonomik güveni 10 ay art arda kötüleşti. Endeks, Nisan ayında 104 ile 2016 yılının Eylül ayından bu yana en düşük seviyesine indi.
Euro Bölgesi Ekonomik Güven Endeksi Eylül 2016’dan Bu Yana En Düşük Seviyeyi Gördü

Euro Bölgesi’nde ekonomi güveni Nisan ayında da düşüş yaşadı. Böylelikle 10 ay üst üste gerilemiş oldu ve bu durum bölgenin son dönemdeki gerilemeden toparlanmada zorlandığını gösteriyor.

Avrupa Komisyonu’nun aylık düzenlediği anket, sanayi alanındaki zorluğun bölgede artarak kendini hissettirdiğini gösterdi.

Avrupa Komisyonu'nun Aylık Düzenlediği Anket Sanayi Alanındaki ZorlukBu zorluğun artmasında şirketlerin küresel yavaşlama konusunda zorlanmaya devam etmesi ve Almanya otomobil endüstrisindeki problemler başta olmak üzere içeride karşılaşılan sorunlar sebep gösteriliyor.

Hane halkı ve işletmelerin havasını yansıtan manşet endeks olan ekonomik güven endeksi 2019 Nisan ayında Mart ayı seviyesi olan 105.6’dan 104’e düştü. Bu, Eylül 20162dan bu yana gördüğü en düşük seviyeydi.

Sanayi kesimi güveni; yöneticilerin üretim beklentileri, siparişler ve stoklarda git gide daha kötümser olmaları nedeniyle daha zayıftı. Almanya’da ise bu endeks üç yılın en düşük seviyesine indi.
Diğer yandan ekonomik güven önceki ayda 105.6 iken Nisan’da 104; sanayi kesimi güveni önceki ayda -1.6 iken Nisan ayında -4.1; hizmet sektörü güveni önceki aylar ve Nisan ayında 11.5; tüketici güveni önceki ay -7.2 iken Nisan’da -7.9; ve iş dünyası güveni önceki ay 0.54 iken Nisan ayında 0.42 olarak seyretmiş.

Euro Bölgesi’nde ABD’nin yılın ilk çeyreğinde gösterdiği güçlü büyümenin beraberinde gelen zayıflık, politika yapıcıları için büyük bir problem haline geliyor.

Euro Bölgesi'nde Zayıflık Politika Yapıcıları İçin Büyük Bir ProblemAvrupa Merkez Bankası (AMB) bir yandan halihazırda teşvik çabalarını uzatırken bir yandan da yılın ilerleyen zamanlarında kayda değer bir iyileşme olmasını umuyor. Bunu, tekrar gözden geçirmeden kaçınmak amaçlı yapıyor.

Euro Fiyatlarını Canlı Takip Etmek İçin Tıklayın!

Fakat AMB’deki yetkililerden tamamı umutlu görünmüyor. Finlandiya Merkez Bankası başkanı Olli Rehn tarafından geçen hafta yapılan bir açıklamada daha yavaş büyümeyi beraberinde getiren verilerin bu yıl süreceği ve enflasyon beklentilerinin düşebileceği dile getirildi.
Rehn, Cuma günü Helsinki’de bir açıklama yapmış, bu açıklamasında “Piyasalar, mevcut koşullar altında, para politikası tedbirlerinin enflasyonu hızlandırmaya yetecek denli etkin olmayabileceği beklentisine girebilir.” şeklinde konuşmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum