Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi Nisan’da Yıllık %7,6 Arttı

Avrupa’nın beklenen ekonomik verilerinde Euro Bölgesi üretici fiyat endeksi (ÜFE) açıklandı.
Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi Nisan’da Yıllık %7,6 Arttı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Euro Bölgesi’nde üretici fiyat endeksi (ÜFE) Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 1, bir önceki yıla göre yüzde 7,6 arttı.

Yıllık bazda beklenti yüzde 7,3’e artış, aylık bazda yüzde 0,9’a gerileme yönündeydi.

Mart ayında ÜFE bir önceki yıla göre yüzde 4,3 artarken bir önceki aya göre yüzde 1,1 artmıştı.

Nisan 2021’de Nisan 2020’ye kıyasla ÜFE Avrupa Birliği’nde de yüzde 7,6 arttı.
Avrupa Birliği Euro Bölgesi ÜFE Nisan 2021
Kaynak: Eurostat

Ana sanayi grubuna ve üye devlete göre aylık karşılaştırmaya bakıldığında Euro Bölgesi’nde endüstriyel üretici fiyatları ara mallarında yüzde 1,8, enerji sektöründe yüzde 1,0, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 0,5, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 0,4 ve sermaye mallarında yüzde 0,3 arttı.

Enerji hariç toplam sanayide fiyatlar yüzde 0,9 arttı. AB’de üretici fiyatları ara malında yüzde 1,8 arttı, enerji sektöründe yüzde 0,8, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 0,6, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 0,5 ve sermaye mallarında yüzde 0,3 oranında arttı.

Sanayi üretici fiyatlarında en yüksek artışlar İrlanda (yüzde 6,2), İspanya (yüzde 2,9) ve Estonya’da (yüzde 2,1) kaydedilirken, düşüşler sadece Hırvatistan (yüzde 0,4) ve Fransa’da (yüzde 0,3) gözlendi.

Sanayi üretici fiyatlarında en yüksek yıllık artışlar ise İrlanda (yüzde 34,1), Danimarka (yüzde 13,3) ve Belçika’da (yüzde 13) kaydedildi. Tek düşüş Kıbrıs’ta (yüzde 2,2) oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum