Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi’nde Hizmetler Nisan’da Büyümeye Dönerken İmalat Rekor Arttı

Açıklanan son PMI verilerine göre Euro Bölgesi imalat sektörü Nisan’da genişleme bölgesinde kalırken diğer göstergeler de pozitif oldu.
Euro Bölgesi’nde Hizmetler Nisan’da Büyümeye Dönerken İmalat Rekor Arttı

IHS Markit, Euro Bölgesi’nin Nisan ayı için öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı.

İmalat PMI 63,3 olarak gerçekleşirken Kompozit PMI 53,7 ve Hizmet PMI 50,3 oldu. Hizmet sektörünün büyüme bölgesine dönmesi, toparlanmaya ilişkin beklentileri artırdı.

İmalat PMI için beklenti 62, Hizmet PMI için 49,1 ve Kompozit PMI için 52,8’di. Euro Bölgesi İmalat PMI Mart ayında 62,5 olurken Kompozit PMI 53,2, Hizmet PMI da 49,6 olarak kaydedilmişti.

İmalat PMI genişlemesi rekor kırarken Kompozit Çıktı Endeksi 9 ayın en yükseğini işaretledi.
Euro Bölgesi Nisan Öncü Verileri
Kaynak: IHS Markit

Hizmet PMI 8 ayın en güçlü okuması olurken İmalat PMI Çıktı Endeksi de 63,4’le rekoru temsil etti.

Gelecek beklentileri de artarak, verilerin mevcut olduğu 2012’den bu yana en yüksek rakamı gösterdi. Almanya’da duyarlılık biraz düşmesine rağmen, Mart ayındaki anketin yüksek seviyesine yakın kaldı.

Buna karşılık, Fransa’daki ve bölgenin geri kalanındaki firmalar daha iyimser hale geldi. Zaten Fransa’nın öncü PMI verilerinin tümü Nisan’da genişleme bölgesinde gerçekleşti. Fransa İmalat PMI 59,2, Hizmet PMI 50,4 ve Kompozit PMI 51,7 oldu.

Flaş PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Baş İşletme Ekonomisti Chris Williamson şunları söyledi: “Virüs kontrol altına alma önlemlerinin daha fazla enfeksiyon dalgası karşısında sıkılaştırıldığı bir ayda, Euro Bölgesi ekonomisi cesaret verici bir güç gösterdi.”Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum