Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nin İkinci Çeyrek Büyümesi Yarı Yarıya Azaldı, Enflasyon Düşük İşsizliğe Rağmen Yavaşladı

Veriler, Euro Bölgesi’nin ekonomik büyümesinin Nisan-Haziran döneminde yarı yarıya azaldığını gösterdi. Detaylar aşağıda;
Euro Bölgesi’nin İkinci Çeyrek Büyümesi Yarı Yarıya Azaldı, Enflasyon Düşük İşsizliğe Rağmen Yavaşladı
Yorum

Avrupa Birliği’nin istatistik ofisine ait veriler Çarşamba günü Euro Bölgesi’nin ekonomik büyümesinin Nisan-Haziran döneminde yarı yarıya azaldığını ve enflasyonun Temmuz ayında sert bir şekilde yavaşladığını gösterdi. Gerileme, Euro Bölgesi’ndeki işsizlik oranının 11 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmiş olmasına rağmen yaşandı.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin euroyu paylaşan 19 ülkedeki GSYİH büyümesine ilişkin ön tahminleri, ekonominin çeyreklik bazda yüzde 0.2 büyüyerek önceki çeyreğe göre yüzde 0.4 gerilediğini gösterdi. Yüzde 0.4’lük gerileme, ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu şekilde gerçekleşti.

Euro Bölgesi’ndeki büyüme bu nedenle geçen yılın üçüncü ve dördüncü çeyrekte görülen cansız oranlara geri döndü.

Euro Bölgesi’nin İkinci Çeyrek Büyüme Cansız Yıldan yıla Euro Bölgesi’nin GSYİH büyümesi yüzde 1.1 iken, Ocak Mart dönemindeki yüzde 1.2’lik orandan aşağıya düştü. Yavaş büyüme tüketici fiyatı büyümesindeki yavaşlamaya yansırken, Eurostat’ın tahmininde Temmuz’daki enflasyonun yıllık bazda Haziran’daki yüzde 1.3’ten yüzde 1.1’e gerilediği belirtildi.

Temel enflasyon oranı 17 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Ayrıca yavaşlayan enflasyon oranının, enflasyonu aşağıda ama yüzde 2’ye yakın tutmak isteyen Avrupa Merkez Bankası’nın Eylül ayında para politikasını gevşeteceği yönündeki piyasa beklentilerini muhtemelen güçlendireceği vurgulandı.

Tüm bunların yanında Eurostat, Avrupa Merkez Bankası’nın politika kararlarında yakından izlediği çekirdek enflasyonun, Temmuz ayında Haziran’daki yüzde 1.3’ten yüzde 1.1’e düştüğünü aktardı.

Euro Bölgesi Çekirdek Enflasyon Temmuz Geriledi Pek çok piyasa ekonomistinin baktığı alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen daha dar ölçüt de yüzde 1.1’den yüzde 0.9’a geriledi. Veriler bunların yanı sıra, yavaşlayan fiyat artışının Euro Bölgesi’ndeki işsizliğin yüzde 7.5 ile Haziran’da 11 yılın en düşük seviyesine ulaşmasına rağmen geldiğini ortaya serdi.

Dün açıklanan verilerde de Euro Bölgesi’nde ekonomik güven endeksinin Temmuz’da üç yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine gerilediği belirtildi. Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan aylık verilerde Euro Bölgesi’nde güven endeksinin Temmuz’da 102.7’ye düştüğü, beklentinin 102.6 olduğu dile getirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu